Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Hijyene Dikkat Edersek Haziran’da Rahatlarız

Hijyene Dikkat Edersek Haziran’da Rahatlarız
  • 20.04.2020
  • 497 kez okundu

Başkan Savaş, kurallara uyulması halinde, küresel salgın konusunda iyi gelişmeler olabileceğini bildirdi

Mikrobiyoloji Uzmanı da olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, kişisel ve evrensel hijyen kurallarına uyulması halinde, küresel salgın riskinin en düşük seviyeye indirilebileceğini ve önümüzdeki Haziran ayında çok rahat olabileceğimizi söyledi.
Başkan Savaş, TGRT Haber’deki konuşmasında şunları dile getirdi:
“Bunu, çok rahat bertaraf edebiliyorsunuz, ama kendi bünyenize girdiği zaman da müthiş bir mücadele vermeniz gerekiyor. Mühim olan, o mücadeleyi dışarıda başlatıp, dışarıda bitirmektir. İzolasyon konusunda biraz geç ve yetersiz kaldık.15 günlük izolasyon ile bu vakaları belki de onda birine düşürebilirdik. Henüz çok geç kalmış değiliz. Ama sadece iki günlük izolasyon, bu işin bitmesi için yeterli bir süre değil. Biz hem kişisel hijyen, hem de evrensel hijyen ile ilgili doğruları yaparsak, bir buçuk ay içerisinde minimum seviyeye indiririz. Haziran ayında çok rahat olabiliriz.
Bilimin ışığında ve bilim adamlarının dediklerini yapmak gerekiyor. Yapmadıklarımızdan çok, yaptıklarımız bizi ilgilendiriyor. Biraz daha cesur kararlar almamız gerekiyor. İzolasyonda problem yok, ama evden çıkmama konusunda süreyi arttırmak gerekir. Belki 15 gün, insanları evde kalabilecek şartlara getirir tutabilirsek, biz bu süreci çok rahat bir şekilde atlatabiliriz.”
Elimizi, yüzümüzü sık sık yıkamalıyız…
Ellerimizi ve yüzümüzü sık sık yıkamamız gerektiğini ifade eden Başkan Savaş, programdaki konuşmasında şunlara yer verdi:
“Başka yerlere dokunduğumuz zaman, ellerimiz, ağzımıza ve gözümüze temas etmemeli. Eve giriş çıkışlarda giydiğimiz kıyafetlere dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer değiştirmemiz gereken kıyafetlerimiz varsa, değiştireceğiz. Ben bir belediye başkanı olarak, aktif olarak çalışıyorum, ama dikkat ediyorum.
Ocak ayı ortalarından itibaren, biz bu virüsle zaten tanışıyorduk. Laboratuvar çalışmaları, klinik ve radyoloji çalışmalarını birleştirdiğinizde, hem yoğun bakım hem de enfeksiyon hastalıklarındaki arkadaşlarımız benimle aynı görüşte olacaklardır. Geriye doğru analiz yaptıklarında bunu göreceklerdir. Bu virüsle çoktandır tanışmış olmamız, hijyenik kurallarına uymayacağımız anlamı taşımaz. Evrensel ve kişisel hijyen kuralları ne diyorsa, onları yapmaktan geri kalmayacağız. Çünkü elimizde en büyük şey bilim ve bundan da her zaman faydalanmamız lazım.”
Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ