Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Hikmet Çinçin konuştu

Hikmet Çinçin konuştu
  • 23.06.2021
  • 295 kez okundu

“2009’dan bugüne kadar, Antakya Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yüksek rakamlı kesilen basın yayın faturaları detaylı olarak incelenmeli.”

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, bir radyo programında söylediği belirtilen, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden trilyoner olan yerel gazeteciler var” sözlerine açıklık getirdi.
Açıklaması sonrasında, kendisini isimleri açıklamaya davet eden Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek’e hitaben, “Bu isimleri kendisi biliyor” tanımlaması yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in açıklaması şöyle:
“Doğuş TV’nin sosyal medya hesabında canlı yayınlanan programında dile getirdiğim birtakım konularla ilgili, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sayın Abdullah Temizyürek, -Hatay’da Milyon TL’leri olan gazetecileri- açıklamamı istemiştir.
Katıldığım programda yapmış olduğum açıklamalarımda; bağımsız olarak, sadece gerçekleri aktarmayı görev edinmiş, alın teriyle evine ekmek götüren ve mesleğini icra eden gazetecileri ‘tenzih’ ederek, ifade etmem gereken cümlelerim nedeniyle basın emekçilerinden özür dilerim.
Yayındaki ifadelerimde, sadece çok küçük bir zümreyi kast etmiştim. Fakat bu açıklamam, kamuoyunda yanlış anlaşıldı. Sanki tüm basın emekçilerini ifade ettim gibi bir algı yaratıldı. Böyle bir durum asla söz konusu değildir.
Gazeteci; basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma ve bilgi edinme hakkını savunur, her türlü sansürle mücadele eder. Gazeteci, demokratik toplumların vazgeçilmezidir.
Bahsi geçen programda birçok konuda görüş belirtmeme rağmen, Sayın Temizyürek, dile getirdiğim diğer konuları bir kenara iterek, hedef şaşırtmaya kalkışmıştır. Oysa Sayın Temizyürek, aynı programda, Hatay Büyükşehir Belediyesi hakkında dile getirdiğim iddiaların hiçbirini haber yapmamış, tartışmamış ve açıklamalarımı cımbızlamıştır. Sayın Temizyürek, halkın haber alma hakkı adına, gazetecilik faaliyetini doğru şekilde yerine getirmemiştir.
Kişilerin gelirleri ve ödedikleri vergiler bellidir. Geliri ile orantısız bir şekilde, kimler Milyon TL’lik araçlara, gayrimenkullere sahipse ve bu durum hayatın olağan akışı içinde açıklanamıyorsa, onlar, kast ettiğim kişilerdir. Bu sorulara verilecek cevaplar, merak ettiğiniz Milyon TL’lik Gazetecileri size gösterecektir.
Söz konusu isimleri ve hangi basın kuruluşlarının yüksek rakamlı ihaleler aldığını benden daha iyi bilen kişi, Sayın Temizyürek’tir. Bilhassa 2009’dan bugüne kadar, Antakya Belediyesi’ne ve sonrasında Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne yüksek rakamlı kesilen basın yayın faturaları detaylı olarak incelenmelidir. Kesilen yüksek faturaları tespit etmek, kişilerin ve yakınlarının mal varlıklarındaki artışları araştırmak, ilgilileri teşhis etmek, Cumhuriyet Savcılarının yetkisindedir.
Konu yargıya intikal ederse, Cumhuriyet Savcıları ile bildiklerimi paylaşmaya hazırım. Ayrıca bu faturaların bir kısmı, Meclis Denetim Raporlarında da sabittir.
Küçük bir grup mutlu azınlığı kast ederek ifade ettiğim açıklamalarımın, alın teri ile geçinen basın emekçilerini rencide etmesi nedeniyle, bu emekçilerden tekrar özür dilerim.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ