Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Hilton Antakya Simge Bina

Hilton Antakya Simge Bina
  • 22.07.2017
  • 3.818 kez okundu

Dünya Gazetesi Yazarı Recep Şenyurt, kısa süre önce görüp gezdiği, yapımı süren Hilton Antakya Müze Oteli’n Türkiye’nin simge binalarından biri olacağı görüşünde.

Antakyalı İşadamı Necmi Asfuroğlu ile yine şirketin önde gelen ismi oğlu Asaf Asfuroğlu’nun yıllardan beri itinayla yapımını sürdürdükleri Hilton Antakya Müze Oteli’nde sona gelinirken, söz konusu proje örnek gösterilmeye de devam ediliyor.
Son olarak Dünya Gazetesi Yazarı Recep Şenyurt, ilimize gelip gezdiği Hilton Müze Oteli ile ilgili kaleme aldığı “Simge Binalar, Kadim Şehirler” başlıklı yazısında, Hilton Müze Oteli’nin Türkiye’nin simge binalarından biri olacağını yazdı.
Geçtiğimiz hafta Hatay’a yaptığı ziyarette, hem kentin önde gelen kişi ve kurumları ile hem de yerel esnaf ile görüşme imkanı bulduğunu belirten Recep Şenyurt, yazısında ilimiz ve Hilton Müze Otel ile ilgili şunları yazdı:
“Misafiri el üstünde tutan, izzeti ikramda kusur etmeyen Hataylılar, yine aynı yaklaşımlarını devam ettiriyorlar, ama yüzlerdeki tebessümlerin yavaş yavaş kaybolmaya başladığını söyleyebilirim. Görüştüğüm tüm kesimlerin adeta söz birliği etmişçesine üzerinde durduğu tek konu, Hatay’ın ekonomik olarak Suriye’deki savaştan dolayı ciddi mağduriyet içerisinde olduğuydu.
ataylılar, kentte sınır ticareti, lojistik, yaş sebze meyve ihracatı, yurt dışında çalışan hemşerilerinin kente nakit döviz katkısı başta olmak üzere tüm ekonomik alanlarda ciddi kayıplar yaşandığını, artık bu kayıpları kendi imkân ve kabiliyetleri ile aşmalarının mümkün olamadığını ifade ediyor. Kentteki tüm kesimler, devletin özel teşvik bölgesi ilan etmesi veya buna benzer özel ekonomik tedbirler uygulaması ile büyük sıkıntılara yol açan dar boğazdan çıkabileceklerini belirtiyorlar.
Her şeye rağmen çok güzel işler de yapılıyor Hatay’da. Türkiye’nin simge binalarından biri olacak Hilton Antakya Müze Oteli’nin inşaatı hızla tamamlanıyor. Büyüklük bakımından kendi alanında dünyada tek olacak olan Hilton Antakya Müze Oteli, kapılarını Aralık 2017 tarihinde müşterilerine açacak. Oteli 130 milyon dolarlık bir yatırım ile tamamlamayı planlayan Asfuroğlu Ailesi, bütçenin tamamını öz kaynaklarıyla gerçekleştiriyor. Yola 35 milyon dolarlık bir yatırım ile 400 odalı bir otel yapma fikriyle çıktıklarını, otel inşaat alanında tarihi eserler çıkması ile birlikte her şeyin değiştiğini oda sayısının yarı yarıya azalarak 200’e düştüğünü, yatırım miktarının ise neredeyse 100 milyon dolar artarak 130 milyon dolara çıktığını açıklayan Asaf Asfuroğlu, bittiğinde bir otel ve bir müzeden oluşan simge bir eser ortaya çıkacağını ifade ediyor. Müzenin ayrı girişi olacağını ve bakanlığa devredileceğini açıklayan Asfuroğlu, sadece otelde konaklayan misafirlerin müzeye ücretsiz giriş hakkı olacağını, bunun dışındaki tüm ziyaretlerin diğer müzelerdeki gibi olacağını belirtiyor.
Otelin altında yer alacak müzenin en önemli özelliğinin, 13 medeniyete ait eserlerin katmanlar halinde, diğer müzelerden farklı olarak yapıldığı yerde ve yapıldığı şekliyle muhafaza edilerek sergilenecek olması olduğunu vurguluyor.
Otel inşaatı alanında tarihi eserlerin çıkması ile birlikte işin ticari bir yatırım olmaktan çıkarak, içinde yaşanılan kente ve ülkeye eser kazandırmak noktasına geldiğini vurgulayan Asaf Asfuroğlu, ‘Bu iş, projesinden inşaatına varıncaya kadar üzerinde titizlendiğimiz ve bunun sonucunda da birçok ödül alan bir proje oldu. Türkiye’nin tatil anlayışını değiştirecek bir eser kazandırıyoruz. Etrafı ile sinerji oluşturacak otelimiz, gerek Antakya’ya gerek ise Türkiye’ye zenginlik katacak, farklı bir turizm anlayışını hayata geçirecek. Dünyada Pizza Kulesi denilince İtalya, Eyfel Kulesi denilince Paris, Özgürlük Heykeli denilince Amerika Birleşik Devletleri akla gelmekte, Hilton Antakya Müze Otel denilince de Antakya dolayı ile Türkiye akla gelecek’ diye konuşuyor.”
Dünya Gazetesi Yazarı Recep Şenyurt, yazısının son bölümünde, Asfuroğlu Ailesi’ni bir kez daha kutlarken, otelin biran önce hizmete açılmasını ve her kentimiz için, kentlerimize böyle simge binalar kazandıracak girişimci işadamlarının olması dileğinde bulundu.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ