Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Hipertansiyon Toplumsal Bir Sorundur

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 09.04.2018
  • 3.077 kez okundu

Hipertansiyon, damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca denir. Uzun dönemde kanın damar duvarlarındaki etkisinde kaynaklı damarın iç yüzeyinde hasar oluşur. Yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma, genişleme veya yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine neden olabilir.

En belirgin hipertansiyon belirtileri arasında aşırı yüksek kan basıncına bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk oluşabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken önemli bir detay vardır. Eğer ki bu şikayetleriniz varsa tansiyonunuzu ölçmeden müdahalede bulunmayın. Hipoglisemi/ şeker düşüklüğü ile hipertansiyon-hipotansiyon toplum tarafından karıştırılan 2 problemdir. O an şekeriniz düşmüş ise ve siz tansiyon probleminizi çözmek için uğraşıyorsanız sorun daha da büyük olabilir.
Hipertansiyondan şüpheleniyorsanız tansiyon takibinizi mutlaka yapın ve bir doktora görünün.

Hipertansiyonu olan kişiler beslenme düzeninde nelere dikkat etmelidir?

-En önemli konu sodyum- tuz alımını kısıtlamaktır. Hazır paketli ürünler, hazır soslar, hazır salçalar tüketilmemelidir. Peynir, zeytin tüketiminde tuzsuz olanlar tercih edilmelidir.

-Özellikle en sık yapılan hata soda tüketimidir. Hipertansiyonu olan kişiler soda tüketmemelidir.

-Tansiyon ilacı kullanan kişiler yeşil çay başta olmak üzere doktor veya diyetisyen kontrolü olmadan bitki çayı tüketmemelidir.

-Aşırı ekmek yemekten, turşu yemekten, konserveli ürünlerden (tuzlu ise) ve tuzlu kuruyemiş yemekten kaçınmalıdır. Ilımlı miktarda tuzsuz kuruyemiş tüketimi herhangi bir soruna yol açmaz.

-Günlük beslenme yeterli ve dengeli olup, tuz tüketimi kısıtlı olmalıdır. Taze sebze ve meyveler tüketilmeli, yeşillikler, soğan sarımsak, limon bol miktarda kullanılmalıdır. Salatalar tuzsuz tüketilip limon suyu ile renklendirilebilir.

-Kilo problemi olan hipertansiyon hastaları mutlaka ideal kilolarına düşmelidir.

-Alkol tüketimi çok kısıtlı olmalıdır.

-Fiziksel aktivite ve bol bol su ile birlikte tansiyon da düzene girecektir.

Yıllarca tansiyon ilacı kullanıp daha sonra düzenli beslenerek ilacını bırakan yüzlerce hastam oldu. Herhangi bir hastalıkla ilgili tanı aldığınız zaman kendinizi ilaca bağımlı hissetmeyin. İlacınızı kullanın ama üzerinize düşen sorumlulukları da mutlaka yerine getirin. İlaç dozunda azalmalar ve hatta zaman geçtikçe ilacı bırakacak iyileşmeler göreceksiniz. Bu değişimleri bireysel olarak yapmayın mutlaka profesyonel yardım alın.

Unutmayın, inandıktan ve emek verdikten sonra başaramayacağınız hiçbir şey yoktur.

Sağlıklı günler dilerim..

-Müge Çakırkaya-

dyt. [email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ