Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Hizmete girdi, tanıtımı yapıldı ama…

Hizmete girdi, tanıtımı yapıldı ama…
  • 31.08.2021
  • 290 kez okundu

İptal edilen etkinlikle beraber de sustu!

Samandağ-Arsuz sahil yolunda açılan 26 kilometrelik bisiklet yolunun hem ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapması hem de doğa turizmini hareketlendirmesi hedefleniyordu ama… Aradan geçen 1 sene içerisinde beklenen hareketlilik de, etkinlik takvimi de hayata geçmedi, geçemedi!

Türkiye Bisiklet Federasyonu’ndan yapılan, “Hatay Valilik makamının yazısı gereğince, 27-28 Şubat tarihlerinde Hatay‘da yapılması planlanan Türkiye Bisiklet Şampiyonası 1. Etap Yol Yarışları, Hatay ilindeki Kovid-19 vaka sayılarının fazla olması münasebeti ile ileri bir tarihe ertelenmiştir” mesajıyla gelen iptal haberinden bugüne, Samandağ Çevlik ile Arsuz Kale Köyü arasında Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip Hatay’da, sessizlik hakim.
Bisiklet meraklıları da, turizm çalışanları da, hizmete girmesinden bu yana her hangi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapma fırsatı bulamamış alanın, aradan geçen zaman içinde değerlendirilmemiş olmasının ciddi bir kayıp olduğunun altını çiziyor.
Bu konuda konuşanlar, yola dair sürekli gündeme gelen eksikliklerin ise bu süre zarfında tamamlanması gerektiğinin de altını çiziyor.
-İZMİR’DE!-
Hatay’daki iptalin ardından yaşanan sessizliğe rağmen, farklı illerdeki bisiklet etkinlikleri aralıksız devam ediyor. 2021 Turkcell GranFondo Serisi’nin ikinci ayağı olan Turkcell GranFondo İzmir Yol Bisiklet Yarışı, bu kapsamda, İzmir Valiliği desteğiyle, 5 Eylül Pazar günü düzenlenecek. Sosyal mesafe kurallarına uygun, sağlık önlemleri artırılmış olarak gerçekleşecek yarışta, 20’den fazla ülkeden binlerce amatör ve profesyonel bisikletçi pedal çevirecek.
-NE DENDİ?-
Bisiklet yolunun, açıldığı günden bugüne, istenen performansta kent turizmine hareketlilik katamadığına işaret eden birçok kesim adına en net eleştirileri ortaya koyan isim, Hatay Turizm Derneği Başkanı Hakan Boyacı olmuş ve şunları dile getirmişti:
“Çevlik-Kale Bisiklet Yolu Projesi, gerçekten Hatay turizmi ve sosyal yaşamı açısından çok çok önemli proje. Bu projenin hayata geçmesinde öncülük yapan Milletvekillerimize, özellikle turizm alanında çalışmaların takipçisi ve destekçisi Sayın Vekilimiz Hüseyin Yayman’a, mülki amirlerimize, bürokratlarımıza minnettarız.
Elbette, bu güzel bisiklet yolumuzun tamamlanması gereken eksikleri var. Bizim ilk belirlediklerimiz; 1. Bisiklet yolu üzerinde araçların duracağı alanlar ve acil durum park alanları! 2. Bisiklet yolunun bazı noktalarında, acil durumlarda yardım çağırmak için telefon vericileri! 3. İhtiyaçların görüleceği; çay, kahve su, duş, wc, lastik şişirme istasyonu, ilk yardım istasyonu gibi ikmal tesisi! 4. Bazı kaya düşen noktaların ıslahı! 5. Bazı noktalarda güneş panelleri ile aydınlatma ve uyarı levhaları, ilk akla gelen tespitler…”
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ