Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Hollanda Gündemi “Hatay” ve “Sığınmacılar”

Hollanda Gündemi “Hatay” ve “Sığınmacılar”
  • 15.02.2020
  • 436 kez okundu

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un da yer aldığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu Alt Komisyonu, Hollanda temaslarını tamamladı. Ziyarette, Hatay ve Suriyeli sığınmacılar da gündeme geldi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, Almanya, Hollanda ve Belçika’yı kapsayan ziyaretlerinin son gününde, Hollanda’daki bazı Türk sivil toplum örgütü temsilcileri ile bir araya geldi.
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya’nın başkanlığını yaptığı heyette AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli yer aldı.
Konuya ilişkin ziyaret notlarını paylaşan Güzelmansur, “Rotterdam’da bulunan Başkonsolosluğumuz’da, Hollanda Türk Toplumu ve Türk STK Temsilcileriyle bir araya gelerek, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunları, talepleri ve bu sorunların çözümleri ile ilgili karşılıklı istişarelerde bulunduk” derken, Hollanda Temsilciler Meclisi Sosyal İşler Komisyonu’nda görevli Milletvekilleri ile ikili temaslarda bulunduklarını da dile getirdi. Güzelmansur, bu görüşmeleri sırasında, Hollanda’da yaşayan Türklerin sorunlarını aktarıp çözüm önerileri sunduklarını ifade etti.
-GÜNDEM HATAY-
Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanı Wouter Koolmees’ı ziyaretlerinde, 2011 Suriye krizinin Hatay’a etkilerini masaya yatırdıklarını aktaran CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, “Hatay’da yaşayan Suriyeli misafirlerimizin entegrasyon süreci ile ilgili istişarelerde bulunduk” dedi.
-SORUNLAR-
Heyete başkanlık eden AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya ise komisyonun önemine dikkat çekerek, şu tespitte bulundu:
“Eğer bugün bu komisyon kurulmuşsa, bunun birinci harcı, 2014 yılında yurt dışındaki ülkelerde vatandaşlarımızın oy kullanabilme hakkının sağlanabilmiş olmasından dolayı olduğunu çok net olarak görebilmemiz lazım. Aksi takdirde, yurt dışında vatandaşların sorunlarının Meclis’e taşınma ihtimali oldukça zordu. Vatandaşlarımızın sadece Hollanda’ya değil, Türkiye’ye ait sorunları da var. Bu komisyonda bizim hedefimiz, vatandaşlarımızla iletişim halinde olmak ve sahada olup sıkıntıları yerinde tespit etmektir.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ