Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

HTO, aşılamada programsızlığa tepkili:

HTO, aşılamada programsızlığa tepkili:
  • 23.04.2021
  • 683 kez okundu

Vatandaş ile karşı karşıya getiriliyoruz…

Hatay Tabip Odası (HTO), aşılama sürecinde programsız yola çıkıldığını, yaşanan sıkıntılar konusunda da doktorlar ve sağlık çalışanları ile vatandaşların karşı karşıya getirildiğini savundu.
Hatay Tabip Odası Yönetimi adına Başkan Dr. Sadık Nazik imzalı açıklamada, aşılama programında, her yeni aşılanacak grup güncellenmesinde kaos yaşandığı ve en son olarak 55 yaş için aşılamanın başlandığı duyurusu yapıldığı hatırlatılarak, “Ancak aşı randevu sistemi kapatıldı. Aşılama risk grubuna dahil edilen yurttaşlar, ne 182’den ne de Aşıla Mobil uygulamasından randevu alamamaktadır” denildi.
HTO açıklaması şöyle:
“Türkiye’nin tüm bölgelerinde aşı aksamasının olduğu, yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığı anlaşılmaktadır. Daha önce hastanelerden randevu alan hastalarımız, saatlerce aşının gelmesini beklemektedir.
Aşı takviminin ve aşıların tedarikinin nasıl planlandığına dair daha sürecin başında yönelttiğimiz ve tekrar tekrar ilettiğimiz sorularımıza hala yanıt vermeyen Sağlık Bakanlığı, pandeminin başından bu yana olduğu gibi, yine salgın yerine algıyı yönetmektedir.
Elde yeterli aşı bulunmadığı aşikar olmasına rağmen, yeni yaş gruplarına randevu açmış, duyurusunu yapmış ve ardından aşı randevu sistemini kapatmıştır. Haberlerde, risk grubuna alındığını ve aşılanacağını öğrenen vatandaşlarımız, aile sağlığı merkezlerine ve sağlık kurumlarına başvurmakta, randevu ve aşıda yaşanan sıkıntıların sorumluluğunu sağlık çalışanlarında aramakta, sağlık çalışanlarına talep ve suçlamalarda bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın kötü yönetimi, sağlıkta şiddet olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kamuoyuna buradan duyuruyoruz… Bizler, tüm vatandaşlarımızın bir an önce aşılanmasını istiyoruz ve bunun için canla başla çalışıyoruz. Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerden/aksaklıklardan sağlık çalışanları sorumlu değildir.
Sağlık Bakanlığı’na çağrımız, algı yönetmek yerine, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için vatandaşlarımızın hakkı olan aşıyı, çalışma koşulları nedeniyle yüksek risk barındıran emekçileri de bir an önce öncelikli grupta değerlendirerek, daha fazla gecikmeksizin temin etmesidir.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ