Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

HTO, İkizdere’de taş ocağına karşı…

HTO, İkizdere’de taş ocağına karşı…
  • 11.05.2021
  • 387 kez okundu

Türk Tabipler Birliği’ne bağlı birçok İl Tabip Odası, Rize İkizdere’de yapılmak istenen taşocağı girişimine tepki gösterdi. Aralarında Hatay Tabip Odası’nın da olduğu çok sayıda İl Tabip Odası açıklamasında, “İkizdere’den elinizi çekin” denilirken, özetle şu ifadelere yer verildi:
“Rize’nin İkizdere ilçesinin doğa harikası İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının direnişi sürüyor. Bölgede yapılmak istenen bir liman inşaatı için dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere İşkencedere Vadisi’nde iki taş ocağı birden kurmak isteyen inşaat firması, kolluk kuvvetlerinin korumasında, 23 Nisan’da uygulanan sokağa çıkma yasağından faydalanıp, iş makinelerini de getirerek, acımasızca vadinin ekosistemini tahrip etmeye başladı.
Şirket, yaşam savunucularının direnişine rağmen, çok sayıda ağacı keserek bölgede şimdiden büyük oranda ekolojik yıkıma neden oldu. Anayasamızın 56. Maddesi’nin kendilerine verdiği yasal haklarını kullanarak; ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatıyla, suyuyla çevrelerine ve sağlıklı bir ortamda yaşama haklarına günlerdir sahip çıkan tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz. Taş ocaklarının, açılmadan önce, her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca çevresel etki değerlendirmesiyle birlikte, gerçekleştirilmek istenen projenin toplum sağlığı üzerine yaratacağı potansiyel etkileri ölçmek için, Sağlık Etki Değerlendirmesi Yöntemi, ülkemizde de yasal yapıya kavuşturularak uygulanmalıdır.
Bugün İkizdere’de olanlar, bu zor pandemi günlerinde insanımız can derdindeyken, ülkemizin her tarafında sürdürülen, para uğruna çevre talanı ve yıkımı projelerinin tipik bir örneğidir.
Türk Tabipleri Birliği olarak, yaşam alanlarını ve yüzyıllardır bölgede hüküm süren yabanıl hayatı, her türlü baskıya direnerek savunmak için nöbet tutan İkizdereliler ile dayanışma içindeyiz.
Vadiye giren iş makinelerinin derhal geri çekilmesini, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesini ve bölge halkına, pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle uygulanan tüm cezaların iptal edilmesini istiyoruz. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ