Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

HTO, Koronavirüs salgını konusunda yeniden uyardı:

HTO, Koronavirüs salgını konusunda yeniden uyardı:
  • 10.04.2021
  • 621 kez okundu

Geç olmadan tedbirler alınmalıdır

Hatay Tabip Odası (HTO), mutasyonlar geçirerek dünya genelinde etkisini arttıran kovid-19’un, ülkemizde pandeminin başladığı günden bugüne kadarki en yüksek vaka ve ölüm sayısına ulaştığının altını çizerek, “Bir aylık seyir, kademeli normalleşme uygulamasının fiyasko ile sonuçlandığını göstermiştir. Şu an itibarı ile pandeminin 3. pikini yaşıyoruz” açıklaması yaptı.
Hatay Tabip Odası Yönetimi adına Başkan Dr.Sadık Nazik, vaka sayıları ülke genelinde 5-10 kat artarken, ilimizde de iki katına çıktığına dikkat çekti ve şöyle devam etti:
“Bakanlığın geçen haftadaki verilerine göre, ilimizde günlük en az 300 yeni vaka tespit edilmektedir. Sahadan aldığımız veriler, artışın devam ettiği yönündedir. Ülkemiz, günlük yeni vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. Servislerde ve yoğun bakımlara yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Tekrar ek servis ve yoğun bakım üniteleri açılması gündemdedir. İlerideki günlerde, servis ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanmasından kaygı duyuyoruz.
Hükümet, salgını iyi yönetememektedir. Bilimin ışığında, akılcı bir pandemiyle mücadele yürütülmemektedir. Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenememiştir. Algılar üzerinden yürütülen bir pandemi mücadele programı uygulanmaktadır.
AVM’ler açık, insanlar sokakta, işçiler çalışıyor ve toplu taşıma araçları kalabalık. Hayat, 5 gün tüm hızıyla devam etmekteyken, iki günlük kapanmalarla salgın önlenemez. Hükümet, ekonomik kaygılarla hareket etmektedir.
Ekonomi, insan hayatından önemli değildir. Giden her bir can, ailesi için bir hayattır. Hükümet için ise bir rakamdan ibarettir. Bu gidişata göre, korkarız ki, ülkemizde Nisan ayı içerisinde en az 6000 ile 10000 arası insanımızı kaybedeceğiz.
En kısa zamanda, sosyal ve ekonomik destek paketleri açıklanarak, ortalık yangın yerine dönmeden, tam kapanma sağlanmalıdır. Kasım-Aralık aylarının bir benzerini yaşamaya, ne sağlık çalışanlarının ne de halkımızın tahammülü kalmamıştır.
Bir yıldır salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının, meslek örgütlerinin ve sendikalarının hiçbir talebi tam karşılanmamıştır. Sağlık çalışanları, tükenmişlik ile karşı karşıyadır.”
Hatay Tabip Odası açıklamasının son bölümünde, acil talepler şöyle sıralandı:
“Aşı teminindeki sıkıntılar giderilerek, hızlı aşılama yapılmalı ve test sayısı arttırılarak kısıtlamalara gidilmelidir.
İller arası seyahat yasaklanmalı, toplumsal hareketlilik ve kapalı ortamlarda toplanmalar yasaklanmalıdır. Para getiren futbol sektörü değil, hizmetin sürdürülebilmesi için öncelikli sektörler, ‘öğretmenler, basın mensupları, adalet bakanlığı personelleri, zabıtalar, cezaevlerinde bulunanlar, askerler, polisler, gıda ve taşımacılık sektöründe çalışan işçiler’, öncelikli olarak aşılanmalıdır. Hükümet, pandemiyi şeffaf bir şekilde, insan hakları merkezli yönetmelidir. Pandemiyle mücadele, toplumsal mücadele ve hak arama yöntemlerini engelleyici bir tarza evrilmemelidir.
En değerli şey, insan hayatıdır. Hükümeti, daha fazla gecikmeden, insan hayatını koruyacak tedbirleri almaya çağırıyoruz. Vatandaşlarımızı da, mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaya ve sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ