Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

HTO, Yüksek Onur Kurulu üyesinin suçsuz olduğu görüşünde:

HTO, Yüksek Onur Kurulu üyesinin suçsuz olduğu görüşünde:
  • 19.01.2021
  • 931 kez okundu

Dr. Şeyhmus Gökalp Serbest Bırakılsın…

Hatay Tabip Odası (HTO), Türk Tabipler Birliği (TTB) Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın suçsuz olduğunu ve serbest bırakılması gerektiğini savundu. Hatay Tabip Odası Yönetimi adına kaleme alınan açıklamada, Dr. Şeyhmus Gökalp’ın, 2014-2018 yılları arasında Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeliği yaptığı, geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirilen 72. Büyük Kongre’de TTB Yüksek Onur Kurulu’na seçildiği hatırlatılarak, “Meslektaşımız, iyi hekimlik değerlerine her şart ve koşulda sahip çıkan, hasta ve hekim haklarını, mesleki deontolojiyi ve etik değerleri korumayı önceleyen, sağlık hakkı ve insan hakları noktasında taviz vermeden ve yılmadan çalışan bir hekimdir” değerlendirmesinde bulunuldu.
Hatay Tabip Odası açıklamasında, Dr. Şeyhmus Gökalp’in, ülkenin bütün renklerinin bir arada yaşaması için çalışan bir insan özelliğiyle bilindiği, ayrıca hakka, hukuka inanan bir kişi olduğu savunuldu ve şunlar kaydedildi:
“TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, 20 Kasım 2020 tarihinde saat 05.30’da evinden gözaltına alınmış ve 23 Kasım’da çıkarıldığı mahkeme tarafından da haksız-hukuksuz, adalete sığmayan, somut hiçbir delile dayalı olmayan, tutarlılıktan uzak gerekçelerle tutuklanmıştır. Daha önce de benzerlerini sıkça gördüğümüz ve tutuklamasını gerektirecek hiçbir suçu, suç unsuru içeren somut bir eylemi olmamasına, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu tür beyanların kanıt değeri taşımadığına ilişkin kararları bulunmasına karşın, hukuk dışı bir şekilde, soyut iftiralar kanıt sayılarak, serbest bırakılması talebi reddedilmiştir.
Kovid-19 pandemisi boyunca yaptığı doğru ve yerinde açıklamalarla, halkın sağlığını koruma adına üzerine düşen ödevi hakkıyla yerine getiren ve bu konudaki başarısı kamuoyu tarafından da takdirle karşılanan Türk Tabipleri Birliği’ni yıpratmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz bu tutuklamayı kabul etmiyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de, meslek etik ilkeleri ve iyi hekimlik değerleri doğrultusunda mücadeleye, mesleki bağımsızlığımızı ve meslek örgütü özerkliğini savunmaya devam edeceğiz.
Anayasamız ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde, somut delil içermeyen iddiaların suç unsuru olarak kabul edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Ülkemizde uzun bir süredir tutuklu yargılama yöntemi, bir tür cezai yaptırıma dönüşmüştür. Dr. Şeyhmus Gökalp için de aynı durumun yaşandığını üzülerek gözlemliyoruz. Türk Ceza Hukuku’nda da tutuksuz yargılamanın esas olduğunu anımsatıyor, iyi hekimlik ve insanlık değerlerine sımsıkı bağlı olduğuna inandığımız Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 57 gündür süren haksız tutukluluğunun sonlandırılmasını, yargılamasının tutuksuz devam etmesi gerektiğini kamuoyuna duyuruyoruz. Adil yargılanma, herkes için anayasal bir haktır!”-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ