Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

HTO’dan 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı:

HTO’dan 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı:
  • 16.03.2021
  • 333 kez okundu

Demokrasi ve Adalet Olmadan Toplumsal Sağlık Olmaz

Hatay Tabip Odası (HTO), 14 Mart Tıp Bayramı’nı pandemi koşulları nedeniyle sade bir törenle kutladı. Pazar günü, Oda Başkanı Dr. Sadık Nazik’in katılımıyla gerçekleşen törende katılımcı sayısı da pandemi kuralları gereği 10 oldu. Katılımcı 10 doktor, Anıt’a çelenk takdim etti, İstiklal Marşı’nı okudu.
Bu arada Tabip Odası Başkanı Dr. Sadık Nazik, 14 Mart Tıp Bayramı mesajında da, toplumsal sağlık için demokrasi ve adaletin şart olduğuna vurgu yaptı.
HTO Başkanı Dr. Sadık Nazik’in mesajı şöyle:
“Bugün, ülkemizde modern tıbbın kuruluşunun 194. yılı. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart (1827), Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında, işgal altındaki İstanbul’da, tıp öğrencilerinin işgali protesto için toplandığı gün gerçekleşmiştir. Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.
Pandeminin gölgesinde geçen bir yılda kaybettiğimiz meslektaşlarımız ve vatandaşlarımızın anısına, bugünü bir bayram havasında kutlayamıyoruz. Pandeminin ve şiddetin olmadığı, özlük haklarımızı kazandığımız bir hekimlik ortamı kuruncaya kadar, mücadelemize devam edeceğiz. Kaybettiğimiz bütün meslektaşlarımızı saygıyla anıyor, onların anısını her daim yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.
Meslek örgütümüz TTB ile birlikte, toplumsal sağlık için toplumsal dayanışmayı kurmak oldu hep gayretimiz. Demokrasi ve adalet olmadan toplumsal sağlık olmayacağını biliyoruz. İyi ki TTB var.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ