Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,94 / Satış: 5,96
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

Hukuk dünyasının tepesindeki 2 isim:

Hukuk dünyasının tepesindeki 2 isim:
  • 09.04.2019
  • 734 kez okundu

Feyzioğlu: İtirazlar biran önce sonuçlandırılmalı!

Kocasakal: Adalet ayaklar altında!

İstanbul’daki seçim sonuçlarına ilişkin oluşan kaos karşısında, Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile Türkiye’nin en büyük barosu konumundaki İstanbul Barosu’nun eski Başkanı Ümit Kocasakal’ın görüşleri ilginç. Konuya ilişkin düşüncelerini paylaşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, itirazın hak olduğu gibi, itirazın sonuçlandırılmasının da hak olduğunu belirterek, sürecin bir an önce tamamlanmasını istedi.
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun görüşleri şöyle:
“Seçim süreci… İtiraz süreci bir an önce sonuçlandırılmalı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), itiraz dilekçelerinin tamamını ve gerekçeli kararları bir an önce yayınlamalı. Süreç, tamamen şeffaf yürütülmeli, ki çifte standart iddialarının gerçek olup olmadığını herkes kendi gözleriyle inceleyebilsin.
Seçimden önce demiştik ki, ‘sandığa güvensizlik aşılamak yerine, siyasi partilerin görevlerini yapmalarını isteyin.’ Ayrıca, ‘yetki, siyasi partilerde…’ demiştik. Birileri linç etmeye kalkmıştı. Sandığa şaibe bulaştığı iddiası en çok muhalefete zarar verir. Seçmen, sandığa gitmez. Neymiş? İyi ki biz o kampanyaya katılmamışız. Katılsa idik, belki o birileri bizi bir iki kere alkışlardı, ama hukuka ve demokrasiye zarar vermiş olurduk. Şimdi de diyoruz ki, itiraz bir haktır. İtiraza cevap vermek de bir haktır. İtiraz, somut delillere dayanmalıdır. Bazıları, yine duymak istediğini duyuyor bu cümleler içinden. Yapacak bir şey yok. Saldırmanın dayanılmaz hafifliği.
Oysa sövüp saymaya ayırdıkları emeğin onda birini faydalı bir iş yapmaya, mesela seçim mevzuatını öğrenmeye, sandıklarda görev almaya, demokrasiye katkıda bulunmaya ayırsalar, inanın bu epey bir katkı olur. Son sözüm de, sonuç aleyhte çıkınca; düne kadar sandık güvenliğini överken, bugün dış güçler müdahale etti diyenlere… Demeyin! Sonra biri çıkar sorar, ‘siz kazanırken, size de mi yardım ediyorlardı’ diye sorar! Biz o zaman da sandığa toz konmasın diye mücadele ediyorduk. Hatırlatayım.”
-ÇIKARIN CÜBBELERİNİZİ!-
İstanbul Barosu eski Başkanı Doç. Dr. Ümit Kocasakal da, adaletin ayaklar altına alındığı bir sürecin yaşanmakta olduğunu savundu. TBB’ye de sessizliği üzerine ağır eleştirilerde bulunan Doç. Dr. Ümit Kocasakal’ın görüşleri şöyle:
“Ben de bunları adam sanmışım… İstanbul halkı günlerdir İlçe Seçim Kurulları kapısında ve içerde uykusuz ve olumsuz koşullar altında nöbette… Ülkenin çeşitli yerlerinden muhalefetin seçim sonuç itirazlarına olumsuz yanıt gelirken, iktidar partisi sandıkları kendi çiftliğinin malı sayıyor, onların itirazları haklı bulunuyor, oylar defalarca sayılıyor… Anadolu Ajansı ve YSK, iktidar güdümünde… Adalet ayaklar altında… Hukuksuzluk had safhada… Beylerden tık yok… Çıkarın üzerinizdeki o cübbelerinizi! Geri verin size verilen Baro unvanlarını! Hak etmiyorsunuz! Sizler, bizim hakkımızı, hukukumuzu savunamayacak-sanız, kim savunacak? Adam olun, adam.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ