Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

Hükümet, Çiftçinin Zararını Karşılamalı…

Hükümet, Çiftçinin Zararını Karşılamalı…
  • 01.06.2020
  • 242 kez okundu

Milletvekili Şahin, aşırı sıcaklardan mahsulü yanan narenciye üreticisinin sorunlarına dikkat çekti.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son haftalarda Afrika’dan gelen çöl sıcakları ile hava sıcaklığının Mayıs ayı ortalamasının çok üzerine çıkması sonrası zarar gören narenciye üreticilerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.
Milletvekili Şahin, %70 ile 80 arası rekolte kaybı yaşayan narenciye üreticisinin, olağanüstü hava durumundan etkilenmesi nedeniyle afet kapsamına alınarak tarım sigortalarının zararı karşılanmasını ve hükümetin de çiftçinin zararını karşılamak üzere gübre, su ve ilaç desteği vermesini istedi.
Tarım Bakanı ve yetkilileri bu konuda göreve davet eden Milletvekili Şahin, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ve hava sıcaklıklarından kaynaklı zararın tarım sigortası kapsamına dahil edilerek düzenlenmesini istedi. Şahin, “Adana’da soğuk hava fasulyeyi, Hatay’da ve birçok ilde sıcak hava narenciyeyi vurdu. Narenciye meyveleri sıcaktan sararıp çürüdü, bahçelerde çiftçinin %70-80 hasarı var. Afrika’dan gelen çöl sıcaklarının mayıs ayı ortasında bu derece etkili olması bir doğal afettir. Tarım sigortası, sıcak ve soğuk havadan kaynaklı zararı ‘afet’ olarak kabul etmediğinden, çiftçi mağdur durumda kalmıştır. Pandemi döneminde zor şartlarda tarlasını, bahçesini eken çiftçiye, Tarım Bakanlığı, acil olarak gübre, su ve ilaç desteği sağlamalıdır’’ tespitinde durdu.
Narenciye ağaçlarının çiçek açtığı dönemde sıcaklıkların aşırı yükselmesi ile Hatay’da narenciye ağaçlarının çiçeklerinin yandığını, ardından çıkan rüzgarla bütün meyvelerin döküldüğünü söyleyen Milletvekili Şahin, mahsulün olumsuz etkilendiğini söyledi. Covid-19 pandemisi ile mücadele eden ve zor günler geçiren çiftçilerin şimdi de çöl sıcaklarının ve kuvvetli rüzgarınverdiği zararla mücadele etmek zorunda kalmasına devlet desteğinin şart olduğunu belirten Milletvekili Şahin, ‘‘Bu, bir doğal afettir. Bu nedenle, bölgemiz acilen doğal afet bölgesi ilan edilmeli ve destek verilmelidir. Salgın nedeniyle zaten zor günler geçiren çiftçimiz, devletten acilen yardım beklemektedir. İlacını, gübresini alıp bahçelerinin bakımını yapan çiftçimiz beklenmeyen bir durum nedeniyle zarara uğramıştır. Bütün emekleri ve harcamaları boşa gitmiştir. Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığı bir dönemde, doğal afet, yerli tarımı iflasa sürüklemektedir. Bu insanlar nasıl geçinecek, borçlarını nasıl ödeyecekler? Bu soruna hükümet eliyle acil çözüm üretilmesi gerekmektedir’’ dedi. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ