Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

İBB’nin hibe ettiği 100 AT,

İBB’nin  hibe ettiği 100 AT,
  • 19.04.2021
  • 497 kez okundu

Dörtyol Belediyesinde kayboldu:

Atlar Nerede?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ‘Adalarda Fayton’ sorunu sürecinde edindiği atlardan 100 tanesini Dörtyol Belediyesi’ne hibe ederken, 1’inin ulaşım sırasında telef olduğu, 99 tanesinin ise Dörtyol Belediyesi’ne teslim edildiği iddialarına karşılık, Dörtyol Belediyesi yetkilileri, atların her ne kadar resmi kağıtlar üzerinde teslim alındığı yazılsa da, fiziki olarak 99 at teslimi olmadığını savunuyor. İBB’nin, Dörtyol Belediyesi’ne verdiği kayıp 99 at, ülkenin gündemine girdi.
Edinilen bilgiye göre, İBB’nin, Adalar’da ulaşım için elektrikli araçlara geçme kararı almasıyla, toplatılarak sahiplendirilen 1177 attan 100 tanesi, ilimiz Dörtyol Belediyesi’ne verildi. Adalar’ın Atları Platformu, atların akıbetini sorarken, İBB’den yapılan açıklamada, sorumluluğun, atları teslim alan kurumlarda olduğunu belirtildi.
100 at, Dörtyol Belediyesi’ne, 13 Ağustos 2020 ve 18 Ağustos 2020 tarihinde hibe edildi. İBB’nin “kaybolmasınlar” diye üzerlerine çip taktığı atlardan biri, taşınma esnasında telef oldu, kalan 99’u da çiplere rağmen kayboldu.
Yılda iki kez sağlık kontrollerinin yapılması ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne raporlanması şartıyla hibe edilen atların durumu Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilmeyince, İBB harekete geçti. 50’si Belediye Başkanı Fadıl Keskin ve 50’sinin de belediye şirket çalışanı U.A.’ya imzaların ardından sahiplendirilen, ancak nerede olduğu bilinmeyen atların akıbeti merak konusu oldu.
-İLÇE KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI-
İBB’nin, atların akıbetine ilişkin yazısına Dörtyol Belediyesi’nin yanıt vermemesi üzerine, Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Edinilen bilgiye göre, İlçe Kaymakamlığı da kaybolan atların akıbeti için soruşturma başlattı ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yetkililer görevlendirdi.
Dörtyol Belediyesi’ne teslim edilen, ama üzerlerindeki çiplere rağmen kaybolan 100 atın akıbeti, adli ve idari soruşturması sonucunda ortaya çıkacak.
İddiaların gündeme gelmesinin ardından, Dörtyol Belediyesi’nden yetkililer, atların ‘kaçtığını’ iddia etti. Dörtyol Belediyesi’nden konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmezken, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ‘Kaçtığı’ iddialarına ilişkin “Aklımızla dalga geçmeyin” değerlendirmesini yaptı.
Sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Güzelmansur, şu paylaşımı yaptı:
“İBB’nin Hatay, Dörtyol Belediyesi’ne gönderdiği 50 ata ne oldu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adalar’daki 50 atı bakımlarının yapılması karşılığında Dörtyol Belediyesi’ne hibe verdi. İlçe tarım, atları teyit etti, kulak küpeleri takıldı! Atları tekrar görmeye giden ilçe tarım yetkililerine, Dörtyol Belediyesi, atların kaçtığını söyledi. Kimse, 50 atın kaçtığını iddia ederek aklımızla dalga geçmesin. ‘Kaybolan kaybedenin yanına kalıyor’ diye düşünmesin. Gerek rezerv, gerek insan, gerekse atlarımız olsun. Tüm kayıplarımızın takipçisiyiz.”
-BELEDİYEDEN AÇIKLAMA YOK-
Akibetinin ne olduğunun belirlenmesi için idari ve adli soruşturma başlatılan atların durumuyla ilgili olarak henüz Dörtyol Belediyesi’nden resmi bir açıklama yapılmadı.
Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü, kendisi Dörtyol İlçe Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, yanına gelen 2 Meclis üyesinin sorusu üzerine konunun gündeme geldiğini ve atların nerede olduğunun sorulduğunu kaydederek anlattığı olayda, atların her ne kadar resmi belgelerle teslim alındığı belirtilse de, fiziki olarak 99 atın teslim alınmadığını öne sürdü.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ