Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

İddianame Hazır Hapis cezası talep edildi

İddianame Hazır Hapis cezası talep edildi
  • 19.10.2020
  • 423 kez okundu

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’a yönelik 31 Ağustos tarihinde Kadıköy’de düzenlenen saldırı nedeniyle üç şüpheli hakkında iddianame düzenlendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay’ın İstanbul Kadıköy’de uğradığı saldırının ardından başlatılan soruşturmanın iddianamesi hazırlandı. DHA’nın haberine göre, iddianamede; tutuklu bir şüpheli hakkında, “kamu görevlisini kasten yaralama” ve “kamu görevlisine alenen hakaret etmek” suçlarından 3 yıl 10 ay hapis cezası, diğer iki şüpheli hakkında ise “kamu görevlisini yaralama” suçundan 1 buçuk yıla kadar hapis cezası talep edildi.
-İDDİANAMEYE GÖRE-
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda düzenlenen iddianamede, olaydan sonra yakalanan şüphelilerin, sokakta yürürken yol istedikleri Atay’ın kendilerine hakaret etmesi üzerine kavga çıktığını ve Milletvekili olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. İddianamede, incelenen kamera kayıtlarına göre, Barış Atay ve arkadaşının, eğlence mekanında çıktığı sırada şüpheli Ö.C.’nin eğlence mekanının önünde göründüğü, gerisinde bulunan üç kişiye el çırparak çağırdığı, ardından da Atay’ın yürüdüğü istikamete doğru yürüdükleri, daha sonra da birlikte koştukları, olayın ardından da birlikte taksiye binerek bölgeden uzaklaştıkları ifade edildi.
Olayın meydana geldiği Dalga Sokak’ın 5 metre genişliğinde olduğu bilgisine yer verilen iddianamede, “Şüphelilerin, gece 01.00 itibariyle bu sokakta yan yana yürüyen iki kişiden yol istemelerini gerektirecek bir durumun söz konusu olamayacağı, şüphelilerin müştekiyi mekandan çıkışından beri takip ettiklerinin kamera kayıtları ile sabit olduğu, saldırı sırasında ‘şerefsiz, vatan haini’ şeklinde bağırılması hususları da dikkate alındığında, şüphelilerin, müştekinin kimliğini dair bilgileri bulunmadığı yönündeki savunmalarına itibar edilemeyeceği” belirtildi.
-GÖZDAĞI!-
İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.
Uğradığı saldırının ardından konuşan Barış Atay, “Yaşadığım şey, sadece benim şahsımla ilgili bir durum değil. Bu, muhalefete karşı bir gözdağı olarak değerlendirilebilir. Ancak bu tür saldırılardan hiç kimse geri adım atmayacaktır” demişti. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ