Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

İdlib’de atılacak yanlış adımın bedelini Hatay ödeyecek

İdlib’de atılacak yanlış adımın bedelini Hatay ödeyecek
  • 28.10.2017
  • 1.506 kez okundu

Milletvekili Dudu; Türkiye’nin, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için tüm koşulları zorlamasının önemine vurgu yaptı 

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, geçtiğimiz gün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Hatay’ın güvenliğinin Türkiye’nin güvenliği olduğunu belirterek, Hatay’da tehlike yaşandığında bunun çanlarının Ankara’da çalacağını, İdlib’te atılacak yanlış adımların bedelinin önce Hatay’da ödeneceğini ifade etti.
AKP’nin dış politikasıyla, bugün Türkiye’yi büyük tehlikelerle karşı karşıya bıraktığını savunan Milletvekili Mevlüt Dudu, son dönemde atılan adımlarla birçok yanlıştan dönülmüşse de hükümetin Esad politikasının halen belirsiz olduğunu söyledi.
Bölgede, komşularda ve Ortadoğu’da yaşanan her gelişmenin, konjonktürel olarak diplomatik stratejinin de yenilenmesini gerektirdiğini belirten Milletvekili Mevlüt Dudu, sadece “meydan okuma” üzerinden yürüyecek bir diplomasinin, Türkiye’nin hayrına olmadığını dile getirdi.
Bir tehlikeden korunurken yeni bir tehlikeye yelken açılmamalı …
Türkiye’nin, Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için tüm koşulları zorlamasının önemine değinen, bunun, Türkiye’nin bekası için de gerekli olduğunu bildiren Milletvekili Dudu, konuşmasında şunlara yer verdi: “İdlib’de süreli çatışmasızlık öngören Astana süreci üzerinden pozisyon almaya çalışmak, Türkiye için yeterli değildir. Yaşanan bu askeri durumun, Astana dışında diplomatik ve siyasi boyutlarıyla desteklenmesi, yeni girişimler yapılması, bölgesel ve küresel güçlerle çok yönlü iş birliklerine gidilmesi, Türkiye’yi ve güvenliğimizi zora sokmayacak adımlarla sağlamlaştırılması gerekmektedir. Türkiye’nin Afrin’e yakın noktalarda bulunmak istemesini destekliyoruz. Afrin, Hatay için dolayısıyla Türkiye için çok önemlidir. Çünkü PYD-YPG-PKK terör koridorunu kesmek, Hatay’ın güvenliği için gereklidir. Bu yüzden Afrin’i kuşatmamız gerekiyordu. Hükümetin bu hamlesi yerindedir. Benim uyarım, PKK-PYD-YPG güçlerine karşı önlem alırken Heyet Tahrir Şam ile yeni bir tehdide kapı aralamamak, bir tehlikeden korunurken yeni bir tehlikeye yelken açmamaktır. Nitekim bizim için gereken tek çözüm, İdlib’teki cihatçı terör gruplarının tamamen temizlenmesidir. İşte o zaman Suriye’de barış sağlanır ve Türkiye bölgesel huzura erebilir.”
2 milyona yakın bir nüfusa sahip İdlib’in, cihatçıların kalesi konumunda olduğunu söyleyen Milletvekili Mevlüt Dudu, konuşmasının sonunda şunlara değindi: “İdlib’de 20 bine yakın silahlı cihatçı olduğu tahmin ediliyor. Burada Esad ile cihatçılar arasındaki olası bir çatışma, Türkiye’ye Hatay üzerinden göç dalgası ve silahlı cihatçıların akını gibi büyük bir belaya bulaşmamıza yol açacaktır.”   -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ