Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

İdlib’de sivil göç de

İdlib’de sivil göç de
  • 21.08.2019
  • 556 kez okundu

Tansiyon da artıyor

Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi kamp alanlarına göç eden on binler yanı sıra, bölgedeki askeri hareketlilik de, tansiyon da yükseliyor.

Türkiye ve Rusya’nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018’den bu yana, ateşkesin ihlal edilerek gerçekleştirilen saldırılarda yerinden edilen sivillerin sayısı
1 milyona ulaştı. Göç eden sivillerin hareketliliği ise Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi kamp alanlarını doldurmuş durumda. Tablonun şimdilik kontrol altında olduğuna işaret edenler, yapılan yardımların artık yetersiz kaldığı noktasında birleşiyor. Buna dair son açıklama, bölgeye yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı’ndan geldi, siviller için yardım çağrısında bulunuldu.
Önemli bir bölümü, El Nusra’cıların öncülük ettiği Heyet Tahrir el Şam grubunun denetimindeki İdlib’de yaşananlara dair konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, “Dünyanın yalnız bıraktığı İdlib’de siviller, katliam korkusu ile evlerini terk ediyor. İdlib’in kuzeyine yönelen yüzbinler için çok acil uluslararası koruma ve insani desteğe ihtiyaç var. Türkiye sınırındaki kamplarımızın kapasiteleri doldu, bu kitlesel göç hareketini uluslararası sistem durduramazsa yönetilemez bir kaos ile karşı karşıya kalabiliriz. Türk halkının desteğine ihtiyacımız var. Bağış yazıp 2868’e SMS göndererek 10 TL destek verebilirsiniz ya da http://kizilay.org. tr üzerinden bağışlarınızı iletebilirsiniz” şeklinde seslendi.
-ÇATIŞMA RİSKİ-
Suriye ordusunun bölgedeki hareketliliği ve ilerleyişi sürerken, olası bir çatışma riski için uyarı ise Rus tarafından geldi. Durumun ciddiyetine işaret eden Rus Senatör Vladimir Cabarov, Türkiye ve Suriye askerlerinin İdlib’de karşı karşıya gelmelerine izin verilmemesi ve tarafların aklıselimle hareket etmesi gerektiğini söyledi. Cabarov, İdlib’de yaşananlarla ilgili olarak, “Bana kalırsa, işler, iki ülke ordusunun karşı karşıya gelmesine kadar gitmeyecektir. Bu, kabul edilemez. Aslında teröristlerin amaçladığı şey de bu. Umarım aklıselim galip gelir ve bir trajedi yaşanmaz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ