Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İdlib’de yeni yapılanma ve Ekonomik Kriz

İdlib’de yeni yapılanma ve Ekonomik Kriz
  • 24.06.2020
  • 423 kez okundu

Suriye Lirası, son üç ay içerisinde yüzde 70 oranında değer kaybetti. Geçen hafta bir doların değeri 3 bin Suriye Lirası’nı geride bıraktı. İç savaşın patlak verdiği 2011 yılı öncesinde ise 1 dolar yaklaşık 47 Suriye Lirası’ndan işlem görüyordu.

Bir tarafta ekonomik kriz, diğer tarafta yaşanan göçler ve çok da gündem olmayan İdlib’deki terör grupları. Bu tablo içinde, geçtiğimiz günlerde, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen Aralık ayında imzalanan Caesar Yasası kapsamında yürürlüğe sokulan son yaptırımlar Suriye için devreye girdi. Caesar Yasası, ABD’nin, bugüne kadar Esad’ı hedef alan en sert yaptırımlar olma özelliğini taşıyor.
Tüm bunlar olurken, Hatay’a komşu İdib’de farklı gelişmeler yaşandı. Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de El Kaide bağlantılı bazı gruplar, Suriye ordusu ve müttefikleriyle mücadele çalışmalarını koordine etmek için ortak bir askeri operasyon merkezi kurduklarını açıkladı.
Bu gruplar arasındaki Hurras el Din (Din Muhafızları), Ensar el İslam Cemaati ve Ensar El Din Cephesi, terör örgütü El Kaide bağlantılı. Diğer iki grup, Cihat Eşgüdümü ve El Mukatilin El Ensar Tugayı da güçlü bir İslamcı grup olan Heyet Tahrir el-Şam’dan (HTŞ) ayrıldı. 2016 yılına kadar El Kaide’nin Suriye kolu olan HTŞ, daha sonra grupla bağlarını koparmıştı.
O dönemde El Nusra cephesi olarak bilinen HTŞ, El Kaide’den ayrılsa da Nusra’dan kopanlar da terör örgütüne bağlı yeni gruplar oluşturmuştu.
Bölge, Hatay sınırı itibariyle, yerinden edilmiş yüzbinlerce sivile de ev sahipliği yapıyor. Terör gruplarının denetiminde ya da etkisinde kalan siviller; Türkiye, Amerika, Rusya, Iran ve Suriye tarafından başlatılabilecek olası bir askeri operasyonun korkusunu da yaşıyor. Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ