Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

İdrar Rengim Ne Anlatıyor?

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 26.02.2018
  • 2.782 kez okundu

İdrarın % 95’ini su, kalan %5’lik kısmını ise besin ve metabolizma sonucu oluşan çözünmeyen artıklar oluşturur.

Normal idrarın rengi sarının tonları şeklinde olabilir. Günlük çıkarılan idrar arttıkça rengi açılır. Konsantre (yoğun) idrar daha koyu, dilüe (sulanmış) idrar ise daha açık renklidir. Yani idrar rengi ile günlük tüketilen su miktarı anlaşılabilir. Eğer ki; idrar renginiz açık sarı tonlarında / elma suyu renginde ise su tüketiminiz idealdir, idrar renginiz koyu/ limon suyu renginde ve kokulu ise su tüketiminiz yeterli oranda değildir. İdrar renginiz kırmızı, kahverengi, siyah, çok fazla beyaz veya köpüklü ise bu konuda bir hekime görünmeniz gerekir.

Günlük ne kadar su içmeliyiz?

-Su ihtiyacının kişinin sağlık durumu, yaş, cinsiyet, kilo durumu ve egzersiz yapıp-yapmamasına bağlı olarak değişir. Yaşanılan ortamın sıcaklık ve nem miktarı da bir başka etkendir. Ancak sağlıklı ve ideal kilo da olan bir bireyi düşünürsek günlük su gereksinimi kadınlar için; kabaca 2,5 litre, erkekler için 3 litredir.

Su tüketimi az olunca karşılaşılan sağlık sorunları nelerdir?

-Aşırı susuzluk hissi, vücut ısısında bozulmalar, baş ağrısı, halsizlik, kilo artışı, yağlanma, uyuşukluk, mide bulantısı, uyku hali, ödem /vücudun belli bölgelerinde fazladan sıvı birikimi, ciltte kuruluk, göz altında morluk, vücut ısısının artması, performansta azalma/ enerji düşüklüğü gibi problemleriniz varsa su tüketimizi artırmanız gerekir.

Fazla su içsem ne olur?

-Fazla tüketilen suyun vücuttan atımı zordur, bu durum karşında vücudunuzda ödem oluşabilir.
Çay, kahveyi çok içiyorum o da su yerine geçmez mi?
-Çay, kahve içiyorum suyu az içsem de olur diye düşünüyorsanız, yanlış düşünüyorsunuz. Çay, kahve vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaz, aksine vücudun su kaybetmesine neden olur. Çünkü bu içecekler diüretiktir/ idrar söktürücüdür.

Pratik Öneriler

-Güne su içerek başlayın. Sabah ilk uyandığınızda 1 bardak su için.
-Çalışan bir bireyseniz masanızda mutlaka temiz su bulundurun. Tercihen cam şişe kullanmaya özen gösterin.
-Çalıştığınız kurumda suyunuzu dikkat çeken yerlere bırakın, ev hanımı iseniz mutfak dolabı en sık bakılan noktadır. Oraya renkli kağıt yapıştırıp üzerine * SU İÇMEYİ UNUTMA* gibi notlar yazın.
-Sigara molası yerine su molaları vermeyi deneyin.
-Çalışma arkadaşlarınızı, ailenizi, arkadaşlarınızı su tüketme konusunda ve su tüketmenizi hatırlatmaları konusunda uyarın.
-Kahve servislerinde mutlaka su ikramında bulunun.
-Gece uyumadan mutlaka su içmeye özen gösterin, yatağınızın baş ucunda mutlaka ağzı kapalı şekilde temiz su bulundurun.

Müge Çakırkaya-
dyt. mug[email protected] (Telefon: 0-536- 263 94 76)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ