Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İhalelere tepki var… Mücadelemiz Bitmedi!

İhalelere tepki var… Mücadelemiz Bitmedi!
  • 09.09.2020
  • 709 kez okundu

Hatay’daki 5 oluşumdan ortak tavır: “Alelacele hazırlanıp ihale süreci başlatılan bu alanlarla ilgili olarak, dün Gezi de, Kazdağları’nda nasıl mücadele içerisinde olduysak, bugün de başlatılan bu alanlarla ilgili mücadele içerisinde olacağız.”

Toplumsal Özgürlük Partisi Hatay İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Örgütü, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Hatay İl Örgütü, Kaldıraç ve Halkların Demokratik Partisi Hatay İl Örgütü tarafından yapılan ortak açıklamada, Hatay’da maden aramalarına açılan bölgelere yönelik çekinceler paylaşıldı, “Yaşananları ve gerçekleri halka anlatmaya devam edeceğiz” mesajı verildi.
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG), Hatay (Payas, Arsuz, Belen, Dörtyol ve Hassa) dahil 68 ildeki 766 bölgede maden ruhsatı verilmesi için 24 Ağustos’ta başlattığı ihale sürecinin işlemeye başladığı, Hatay’da bulunan 9 bölgenin ihalelerinin ise gerçekleştirildiği bilgisi verilirken, ortak açıklamada şu eleştiriler ve kaygılar paylaşıldı:
“766 yeni maden sahası açılmasına yönelik ihale takviminde, bugün, Hatay’da bulunan 9 bölgenin ihaleleri gerçekleştirildi. Bilinmelidir ki, bu rant ve talan ihalelerine dün karşı çıktığımız gibi, bugün yapılan ihalelere de karşı çıkıyor, yarın bu alanlarda gerçekleştirilmesi planlanan işletmelere de karşı çıkacağız. Turizm alanlarımızın, tarım alanlarımızın, temiz su kaynaklarımızın, ekolojinin, canlıların yaşam alanlarının ranta peşkeş çekilmesi için talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Alelacele hazırlanıp ihale süreci başlatılan bu alanlarla ilgili olarak, dün Gezi de, Kazdağları’nda nasıl mücadele içerisinde olduysak, bugün de başlatılan bu alanlarla ilgili mücadele içerisinde olacağız.
Bizler, toplumsal muhalefetin parçaları olarak, halkın yanında, siz kar hırsı gözlerini bürümüşlerin karşısında olacağız.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ