Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

İhlallere soruşturma…

İhlallere soruşturma…
  • 01.03.2018
  • 1.047 kez okundu

Valilik, Basından, Özel Güvenlik Bölgesi kuralına uyulmasını istedi!

Hatay Valiliği, Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik alınan kararlar kapsamında, özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere zaman zaman bazı basın mensuplarının girerek fotoğraflar çektiğini, bunun yasa dışı bir uygulama olduğunu duyurdu. Hatay Valiliği’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Ülkemizin uluslararası hak ve yükümlülüklerinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında, Afrin bölgesinde milli güvenliğimiz için tehdit oluşturan PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla 20 Ocak 2018 tarihinde Zeytin Dalı Harekâtı başlatılmıştır.
Harekâtın, ulusal ve uluslararası kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılabilmesi için ilk günden itibaren Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü akreditasyonu ile basın temsilcileri Hatay’a gelerek görev yapmaya başlamışlardır.
Harekât kapsamında sınır bölgesinde gerçekleştirilen birlik sevkiyatlarının güvenliği, askeri araç hareketlerinin milli güvenlik ve harekâtın stratejisi açısından gizlilik içerdiği herkesçe bilinen açık bir husustur. Bu çerçevede, ilimiz sınır bölgesindeki bazı yerler Hatay Valiliği kararıyla; birincisi 24 Ocak/07 Şubat 2018 tarihleri arasında, ikincisi 07-21 Şubat 2018 tarihleri arasında, üçüncüsü ise 21 Şubat/07 Mart 2018 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilerek, buralara araç ve insan girişi yanında basın mensuplarının görüntü alması, röportaj ve yayım yapması yasaklanmış ve bu husus bütün kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Hal böyle iken, kamu ve özel yayın kuruluşuna mensup bazı basın temsilcilerinin Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilen yerlere girdiği, görüntü aldığı veya yayın kaydı yaptığı güvenlik birimlerince tespit edilerek haklarında tutanak tutulmuş, konu adli makamlara iletilmiş ve kendilerine idari yaptırım uygulanmıştır. Bu konuda herhangi bir ayrım veya tolerans söz konusu değildir. İlde kamu düzeninin bir gereği olarak, mevzuat çerçevesinde yapılan uygulama nedeniyle, Kamu Kurumları ile Kamu görevlilerini ayrım yapmakla itham etmek sağlıklı bir yaklaşım olmadığı gibi, idare tarafından belirlenen kurallara uymayan kişiler hakkında yaptırım uygulanması da hukukun bir gereğidir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ