Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İhraç Eden Ülkeden İthal Eden Ülkeye!

İhraç Eden Ülkeden İthal Eden Ülkeye!
  • 24.08.2020
  • 219 kez okundu

Bir ülkenin kalkınmışlık düzeyini gösteren en önemli unsurlardan birinin, o ülkenin kişi başına olan efektif ve verimli enerji tüketimi olduğunu söyleyen, İSTE Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yakup Kar, son gelişmeye işaret etti.

Uzun yıllardır enerji merkezi olmak için uğraşan Türkiye, Batı Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin ardından, ‘bölgesel enerji ticaret üssü’ olma hedefini gündemine aldı.
Konuyu bu anlamda değerlendiren ve keşfin stratejik önemine işarete den isim, İSTE, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yakup Kar oldu. Kar, “Artık, ülkemizde kronik bir sorun çözüme kavuşmuştur” derken, “Türkiye’deki sayılı Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü (PDGM) bölümlerden birisi de İSTE’de bulunmaktadır. Güçlü altyapımız ve öğretim kadromuzla, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü olarak, bu süreçte, özellikle PDGM konusunda nitelikli uzman yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
-MİLLİ İMKANLAR-
Tüm operasyonların, tamamen TPAO ve OTC (TPAO’ya bağlı Offshore Technology Center) tarafından milli imkanlarla yapıldığı gerçeğinden hareketle, Karadeniz doğalgaz rezervinin ekonomik boyutuna dikkat çeken Prof. Dr. Yakup Kar, şöyle devam etti:
“Burada üretilecek gazın ‘Karadeniz gazı’ olarak 2023 yılında kullanıma sunulacağı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edilmiştir. Enerji alanındaki bu önemli gelişme, ülkemizde hidrokarbon kaynaklarının keşfi üzerine yapılacak sonraki çalışmalara da hız kazandıracaktır. Bu kapsamdaki çalışmaların arzulanan seviyede ve verimlilikle sonuçlanmasında Petrol ve Doğalgaz Mühendislerine önemli sorumluluklar düşmektedir.”
-İSTE KATKISI-
“Milli Enerji Hamlesi kapsamındaki faaliyetlere destek sunma çerçevesinde, ülkemizde, Yükseköğretim kapsamında yer alan Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümleri önemli bir paydaş konumundadır” diyen Prof. Dr. Yakup Kar, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu çerçevede, İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü olarak, güçlü alt yapımız ve öğretim kadromuzla, gerçekleştirmiş olduğumuz nitelikli öğretim faaliyetlerimize devam edecek ve donanımlı Petrol ve Doğalgaz Mühendisleri mezun edeceğiz. İSTE olarak, bugüne kadar özel sektör ve kamunun enerji alanında faaliyet sergileyen birçok kurum ve kuruluşuna teknik personel desteği sunduk, bundan sonra da bu alanda bölüm olarak her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ