Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İhracat Şampiyonları Listesine

İhracat Şampiyonları Listesine
  • 12.10.2020
  • 496 kez okundu

83 AKİB üyesi girmeyi başardı

AKİB Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz: “AKİB’e bağlı firmalar arasında ihracatını en fazla artıran şirketleri değerlendirdiğimizde, yüzde 93 artış yakalayıp 561,4 milyon dolar dış satıma imza atan Hatay’dan Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. birinci sırada yer aldı.”

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyesi firmaların ihracat performansını değerlendiren AKİB Koordinatör Başkanı Huriye Yamanyılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 18’incisi gerçekleştirilen Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı 2019 Araştırması’nın sonuçlarına da değindi. Yamanyılmaz, ihracat şampiyonları listesine AKİB’den 83 firmanın girme başarısı gösterdiğini, Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin genel klasmanda 3 milyar 511 milyon dolar ile Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren üçüncü firması olduğunu belirtti.
TİM 1000 listesinde yer alan firmaların toplam 103 milyar dolarlık ihracatından AKİB’in 11 milyar dolarlık ihracatı ile yüzde 10,67 pay aldığını kaydeden Yamanyılmaz, Hatay adına başarı grafiğini de netleştiren açıklamasında şu bilgiye yer verdi:
“Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması’nda 2018’e göre, yüzde 12,38 oranında artış elde eden Birliğimiz; hububat bakliyat, demir çelik ve tekstil sektörleri ile öne çıktı. En fazla firma ile temsil edilen sektörlerden hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektöründen 21 firmamız, demir çelik sektöründen 14 firmamız, tekstil ve ham maddeleri sektöründen 13 firmamız listede yer aldı.
AKİB’e bağlı firmalar arasında ihracatını en fazla artıran şirketleri değerlendirdiğimizde ise yüzde 93 artış yakalayıp 561,4 milyon dolar dış satıma imza atan Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. birinci sırada yer aldı. Tosçelik’in ardından yüzde 68,9 artış ve 40,18 milyon dolar ile Anı İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti ikinci, yüzde 64,6 artış 335,5 milyon dolar ile Ram Dış Ticaret A.Ş. üçüncü oldu.
İhracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarının gözlemlenmesine ve birçok detaylı analiz yapılmasına olanak sağlayarak, ihracatçı firmalara yol gösteren araştırmada yer bulan tüm firmaları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ