Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

İhracatçının Dostu

İhracatçının Dostu
  • 03.02.2018
  • 899 kez okundu

İhracatın yıldızı Hatay’da

Türk Eximbank, ihracat potansiyeli yüksek şehirlerde, ihracatçı firmalara daha yakından hizmet verebilmek adına çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’nin en çok ihracat hacmine sahip 10. şehri olan Hatay, bu çalışmaların son adresi oldu.

Suriye krizi ve bölgesel şartlar nedeniyle, ekonomisinin birçok kaleminde, özellikle de en iddialı olduğu taşımacılık sektöründe ciddi sıkıntılar yaşayan Hatay, buna rağmen her sene ki Türkiye geneli ihracat listelerinde üst sıralara oynamaya devam ediyor. Ankara’nın takibindeki bu performansın ödülü ise Türk Eximbank noktasında gerçekleşen son açılış ile taçlandı. Türk Eximbank Hatay İrtibat Bürosu’nun açılışı, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın ve Hatay ekonomisinin önde gelen isimlerinin katılımıyla önceki gün gerçekleşti.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Antakya İrtibat Bürosu’nda gerçekleştirilen Türk Eximbank Hatay İrtibat Ofisi’nin açılış törenine; Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Tosyalı, Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Kabaali ve Hatay iş dünyasının temsilcileri katılım gösterdi.
-HATAY SEMBOL ŞEHİR-
Törene katılanlar, Türkiye’nin en çok ihracat hacmine sahip 10. şehri olan Hatay’da açılan Türk Eximbank İrtibat Bürosu’nun önemine işaret ederken, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Hatay’a verdiği önemi, twitter hesabı üzerinden paylaştığı şu kısa mesajlarla dile getirdi:
-İskenderun’dan gelen sanayici/İhracatçılarımız da Hatay programındaydı. Bankamızın son dönemdeki faaliyetlerini yakından takip ve takdir ettiklerini söylediler. İlk fırsatta İskenderun’a da gitmeye söz verdik.
-Bankamızın Hatay İrtibat Bürosu Protokol İmza Töreni sonrasında, 400’den fazla Hataylı ihracatçımızı, Bankamız faaliyetleri ve yeni uygulamalarımız hakkında bilgilendirdik, soru ve talepleri gecenin bu saatine kadar dinledik, cevapladık. Hatay’la, bugünden yakın çalışmaya başladık.
-Dinler ve kültürler arası uzlaşmada önde gelen, dünya çapında sembol şehrimiz Hatay’ımızda Bankamız İrtibat Bürosu’nu açtık. Hataylı İhracatçılarımızın/döviz kazandırıcı faaliyet yapan firmalarımızın özlemini çektiği iyi günler için faydalı olmak için birlikte çaba göstereceğiz.
-2017 KARNESİ-
Açılışı gerçekleştirilen İrtibat Bürosu ile beraber Hataylı ihracatçı firmalar için ciddi bir sinerji yaratması beklenen Türk Eximbank’ın 2017 karnesi, verilen desteğin de karşılığı oldu. Türk Eximbank, 2017 senesi içinde ihracatçılara 24.1 Milyar Dolar kredi desteği ve 15.2 Milyar Dolar sigorta imkanı olmak üzere, yüzde 19 artışla 39.3 Milyar dolar finansman sağladı. Türk Eximbank’tan kredi kullanan firması sayısı, 2017’de, yüzde 17 artışla 7.422’ye, sigortalı ihracatçı sayısı ise yüzde 13 artışla 2.961’e ulaştı.
2017 yılında, Türkiye ihracatının %25’ine finansman desteği sağlayan Türk Eximbank’ın, Hatay’da faaliyete giren İrtibat Bürosu aracılığıyla bu finansman desteğini Hatay’a daha fazla yansıtması bekleniyor.
-Tamer Yazar-

 

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ