Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

İhracatçının temel sorunu masada

İhracatçının temel sorunu masada
  • 30.03.2019
  • 567 kez okundu

Zirai İlaçlar Görüşüldü

Hatay ve diğer kentlerdeki üretimi yakından ilgilendiren toplantıda, yaş meyve sebze ürünlerinin kalitesinin artırılması, narenciye ihracatındaki kalıntı sorunu ve yasaklı ilaçlar konuları hakkında fikir alış-verişinde bulunuldu.

Tarım ürünleri ihracatında, yarattığı istihdam ve ülke ekonomisine net girdisi açısından lokomotif olan yaş meyve sebze sektörüne dair her konuya emek vermeyi, yaş meyve sebze ihracatını geliştirecek her çalışma için çaba sarf etmeyi ilke edinmiş olan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, tüm sektör paydaşlarının ortak çalışma-ortak kazanç kültürünü geliştirmek, ihracatı kalkındırmak ve ülke gelirine azami katkıyı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.
Çiftçisinden ziraatçısına, işçisinden paketlemecisine, nakliyecisinden ihracatçısına, sektörün geniş bir kitleye temas ettiğinin bilinciyle hareket eden Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, sektörü ciddi anlamda ilgilendiren zirai ilaçlar konusunda bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi, Zirai ilaçların sektördeki önemi ve etkileri görüşüldü.
-GENİŞ KATILIM-
Adana Sheraton Otel’de, AKİB organizasyonunda gerçekleşen toplantıya; AKİB Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Tarım ve Gıda Dairesi Başkanı Ahmet Yavuzhan Erdem, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Dairesi Uzmanı Dilek Dervişoğlu İçel’in yanı sıra Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Birlikleri, Turunçgil Üretici Birlikleri, Zirai İlaç Bayileri temsilcileri ve Zirai danışmanlar katılım gösterdi.
-MESAJ SİN’DEN-
Yaş meyve sebze ürünlerinin kalitesinin artırılması, narenciye ihracatındaki kalıntı sorunu ve yasaklı ilaçlar konuları hakkında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Hatay-Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, “Bugün burada, sektörde aktif rolü olan her kesimin temsilcisi mevcut. Yaş meyve sebze sektörü, üretimden tüketime kadar uzun bir zincir gibidir. AKİB olarak amacımız, bu zincirin her bir halkasını oluşturan şahıs, kurum veya kuruluş ile birlikte, hem ihracatta hem üretimde hem de ürün kalitesinde yadsınamaz bir öneme sahip olan zirai ilaçlar konusunda var olan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek, sektördeki her konuya hep birlikte fikir geliştirme ortamını oluşturmaktır. İnanıyoruz ki, sektörümüzün konularına her paydaş ile birlikte odaklan-dıkça, üstesin-den gelemeyece-ğimiz güçlük olmayacak ve sektörümüz güçlenecektir” dedi.
Yaş meyve sebze ihracatında karşılaşılan sorunların çözüm adresinin, fikir ve çalışma birlikteliği olduğunu vurgulayan Sin, “Bugüne kadar gecemizi gündüzümüze katarak çalışmanın gururunu nasıl yaşadıysak, bundan sonra da bu prensibimizi sürdüreceğiz” diyerek, sektör için sarf edilen emeğin altını çizdi.
-ÇALIŞMA GRUBU-
Zirai ilaçların sektördeki durumu ve önemine binaen teknik sunumların da yapıldığı toplantıda, her katılımcı grup fikirlerini belirtirken, toplantı sonucunda, bundan sonraki süreçte iletişimi artırmak ve var olan sorunlar üzerine verimli faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla; zirai ilaç bayileri, zirai danışmanlık ofisleri, üretici birlikleri ve ihracatçılardan oluşan bir çalışma grubu da seçildi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ