Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İki ayrıntı !…

İki ayrıntı !…
  • 05.03.2018
  • 1.698 kez okundu

“Çocuk istismarı” panelinde çocuklara öncelikle “hayır” demeyi öğretme gerekliliği vurguladı ve” Çocuklara Cinsel İstismar ile ilgili bilgi verirken panik havasında olunmamalı. Panik havasında sıkça yapılan hatırlatmalarla verilen bilgiler, çocukları her şeye şüpheyle bakan saplantılı kişilikler haline getirebilir” uyarısı yapıldı.

Defne Belediyesi’nin, son günlerde gündemden düşmeyen “Çocuk İhmali ve İstismarı” konusunda farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmek adına düzenlediği panel halkın yoğun ilgi ve katılımı ile gerçekleşirken iki önemli ayrıntı dikkat çekti. Panelist Pdr. Mehmet Oral, çocuklara sevgiyle ilgiyle bakarken onlara HAYIR demeyi öğretmek gerekliliği üzerine durdu, Dr. Serdal Kanuncu da; “Cinsel İstismar” ile ilgili bilgi verirken panik havasında olunmaması gerektiğine dikkati çekerek: “Panik havasında sıkça yapılan hatırlatmalarla verilen bilgiler, çocukları her şeye şüpheyle bakan saplantılı kişilikler haline getirebilmektedir” uyarısında bulundu.
Moral Psikolojik Danışmanlık ve Defne Kent Konseyi işbirliği ile Akdeniz Mahallesi Akdeniz Defne Evi’nde gerçekleşen panele; Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, CHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz, CHP İlçe Yönetimi, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Panelin konuşmacıları Pdr. Uzmanı Mehmet Oral ve Uzman Dr. Serdal Kanuncu; Cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklara hangi yaş grubunda nasıl anlatılması gerektiği; fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgileri sunum eşliğinde aktardılar. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, son dönemlerde ciddi boyutlara ulaşan Çocuk İstismarını farklı bir pencereden yorumladığı açılış konuşmasında şunlara parmak bastı.
“Gelişmiş ülkelerde insanlık; çiçek hastalığı, frengi gibi hastalıkları nasıl tarihten sildiyse, Çocuk İstismarı konusunun da artık yaşanmadığı, tarihten kaldırıldığı, en önemlisi insanların beyninden silindiği bir zamanda yaşıyor olmalıydık. Bu konu karanlık beyinlerde öyle bir yer etmiş ki, zaman zaman bunu mubah sayarak normal bir olaymış gibi anlatmaya çalışıyorlar. Dolayısı ile bizlerin; insan yaşamına, insanlara ve en önemlisi çocuklara saygı duyan, değer veren herkesin, bu konuda farkındalık yaratmak üzere kendini sorumlu hissetmesi gerekmektedir.
Çocuk istismarını toplumdan ve zihinlerden kazımak adına her birimiz bu talihsiz konuyla mücadele edecek gönüllüler olmalıyız. Uzmanlarımıza, anlattıkları kıymetli bilgilerden ötürü teşekkür ediyor, panelimize yoğun ilgi ile katılım gösteren halkımızı duyarlılığından ötürü kutluyorum.”
ÇOCUKLARIA HAYIR DEMEYİ ÖĞRETİN…
Moral Psikolojik Danışmanlık Merkezi Pdr. Uzmanı Mehmet Oral; çocuklara ilk olarak “Hayır” demeyi öğretmenin önemine vurgu yaptı ve şöyle devam etti;
“Bir çok çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri gerektiklerinin öğretildiği bir zamanda, çocuğunuza mutlak surette hayır demeyi öğretmeniz gerekmektedir. Çocuklarınız, herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa hayır demeleri gerektiklerini öğrenmelidirler. Çocuğumuza; kimlerin kendisine dokunabileceğine, öpebileceğine, sarılabileceğine kendisinin karar verme ve “Hayır” deme hakkını vermeli, bu hakkının olduğunu bilmesini sağlamalıyız.
İyi dokunma ile kötü dokunma arasında ki ayrımı net bir şekilde öğretmeli, bedenlerinin yalnızca kendilerine ait olduğunu, kendilerini rahatsız hissetmelerine neden olan dokunmaların kötü dokunmalar olduğu ve güvenliklerini korumak için kendilerine zarar veren kişiden kaçmak, yüksek sesle bağırmak ve onu tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceklerini anlatın.”
CİNSEL İSTİSMARA UĞRAYANLARA YARDIM…
Uzman Doktor Serdal Kanuncu, çocuk istismarı ile ilgili farkındalığın arttırılması hakkındaki düşüncelerini görsellerle desteklediği sunumunda; çocuklarımıza Cinsel İstismar ile ilgili bilgi verirken panik havasında olunmaması gerektiğine dikkati çekerek şu uyarıda bulundu:
“Panik havasında sıkça yapılan hatırlatmalarla verilen bilgiler, çocukları her şeye şüpheyle bakan saplantılı kişilikler haline getirebilmektedir. Bu konuda oldukça sakin ve uygun zamanlar kollanmalıdır. Cinsel İstismara uğrayanlara yardım etmede yapabileceğiniz en iyi şey onu dinlemeye hazır olduğunuzu göstermeniz olacaktır. Onu dinleyerek inandığınızı, bunun onu suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzüldüğünüzü ve yardıma hazır olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Cinsel istismar oluşmuşsa mutlaka ilgili kurumlara başvurulmalıdır. İhmal ve İstismar Vakalarında başvurulacak yerler: Çocuk İzlem Merkezi, Gelincik, Rehberlik Araştırma Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü, Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü, Çocuk Hakları Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır.”
Panelin sonunda panelistler Oral ve Kanuncu, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’a önemli bir konuda gösterdiği hassasiyet ve katkı için teşekkür ettiler. Panelde katılımcılara broşürler de dağıtıldı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ