Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

İki farklı olay!

İki farklı olay!
  • 10.10.2018
  • 974 kez okundu

Kırıkhan-Barbaros Mahallesi’nde 220 aile, yol güvenliği olmaması üzerine çocuklarını okula gönderemezken, Kırıkhan- Demirkonak Mahallesi’nde ise hasta 11 yaşındaki kız çocuğunun hastaneye tedavi amaçlı gidip gelmesi için özel beton asfalt yol yapıldı.

Her ikisi de Kırıkhan ilçesinde yaşanıyor. Birinde, Barbaros Mahallesi’ndeki Roman Aşireti’ne bağlı ailelerin 220 ilkokul-ortaokul çağındaki çocukları yol güvenliği olmaması nedeniyle eğitim-öğretim yaşamları sekteye uğrarken, aynı ilçenin Demirkonak Mahallesi’nde ise, İlçe Belediyesi, 11 yaşında hasta yatağındaki kız çocuğunun hastaneye tedavi amaçlı gidip gelebilmesi için bozuk yolu beton asfaltla kapladı.
Haberimize konu Kırıkhan Barbaros Mahallesi’nde ikamet eden aşiretler kesiminin çocukları, Mehmet Akif İlköğretim Okulu’na gidiyorlardı. Eğitim yılı başlangıcında, okulla ilgili 300 çocuğun sadece 80’i okula gidebiliyor. Nedeni de, okul yolunun, iki ana yol olan, Kanatlı Caddesi ve Erler Caddesi’nden geçmesi üzerine, çocukların trafik güvenliğinin olmaması. İddiaya göre, trafikte motorlu taşıtların yoğun olması, trafik işaretleri ve üst geçit olmaması nedeniyle, aileler çocuklarını okula göndermiyor. Aşiret reisi babalar, “Bizim insanımız, dezavantajlı gruplar içerisinde. Çocuklarımızın okuyabilmesini çok istemekteyiz. Çabalarımız da var. Ancak onları göz göre göre ölüm riskine atamayız. Bunun için, geçici çözüm olarak da olsa, taşımalı eğitim sistemi uygulaması istiyoruz” diyerek yetkililere seslerini duyurmak istiyor.
Haberimize konu sevindirici ve mutluluk verici bir diğer gelişme ise; Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’un, mahalle ziyaretleri sırasında, Demirkonak Mahallesi’nde yaşayan ve Limantik C rahatsızlığı sebebiyle yürüyemeyen 11 yaşındaki minik Seda Nur Koşun’un “Ayhan Başkanım, mahallemizin yollarını yapar mısın? Hastaneye gidip gelirken zorluk çekiyorum” isteğine duyarsız kalmayarak minik kızın talebini yerine getirmesi oldu. Kırıkhan Belediyesi’nin, Demirkonak Mahallesi’nde başlattığı sıcak asfalt çalışmaları kapsamında minik Seda Nur Koşun’un evinin önüne kadar sıcak asfalt döşemesi gerçekleştirdiği haber verildi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ