Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

İki ilçenin paylaşamadığı…

İki ilçenin paylaşamadığı…
  • 09.01.2019
  • 360 kez okundu

Garip Bir Yalnızlık!

Aknehir Mahallesi’nin hemen yanı başında, 500 rakımlı bir tepenin zirvesinde 6. yüzyılda kurulduğu söylenen St. Simon Manastırı, Samandağ ve Defne ilçelerinin paylaşamadığı tarihi bir nokta. Peki, yalnızlığına neden ne o zaman?

Bir gezginin anlatımıyla… “Burası beni de gerçekten etkiledi. 6.yy’da yapılan manastır aynı zamanda bir hac merkeziymiş. Geriye taş kalıntıları kalmış. Taşların büyüklüğü ve üzerlerindeki işlemeler manastırın büyüklüğü ve güzelliği hakkında fikir veriyor. Allah’ın dağında, zamanında rüzgar türbinleri de yokken böylesine bir manastır yapılabilmesi, insanların buraya hac veya ziyaret amaçlı gelmesi şaşırtıyor.” Ama asıl şaşırtan, 1500 yaşındaki Saint Simon Manastırı’nın, böylesi bir yerin sahipsizliği olsa gerek!
Samandağ eski Kaymakamı Cahit Çelik zamanında, Samandağ ilçe idaresi tarafından Defne Belediyesi’ne yazılan resmi bir yazıyla geri istenen, ancak Defne Belediye Meclisi’nin oybirliği ile alınan kararla ‘talebin’ reddedildiği süreçte, herkesin beklentisi, bu kararla beraber Manastır’ın uzun zamandır süren yalnızlığının biteceği yönündeydi. Ancak öyle olmadı. Bugün hala, gereken yatırımı da, ilgiyi de, bakımı da göremeyen Manastır, ‘bir gün…’ diyerek, umutlarını yarına taşımayı sürdürüyor. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ