Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

İki Net Mesaj….

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 30.07.2019
  • 711 kez okundu

Geçmişten ders almak, yanlışı görerek doğruya yönelmek ve bunun sonucu olarakta başarıya ulaşmak bir etik kuraldır.

Eğer bu kurala uyulduğu takdirde, hangi konuda olursa olsun başarıya ulaşabilmenin önü kesilemez ve buna engel olunamaz.

Bu nedenle de başarılı olabilmek isteyenlerin, bu kuralı beyinlerinin en müstesna yerine nakşetmeleri ve tüm yaşamlarında bu kural doğrultusunda hareket edip adımlar atmaları gerekir.
Şimdi bu kuralı neden gündeme getirdik, neden hatırlatma gereğini duyduğumuz gibi bir soru ile karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz.

Nedeni ise, geçtiğimiz hafta sonu CHP nin kazandığı 252 belediye başkanı ile Afyonkarahisar’da yapmış olduğu toplantıdır.

Demokrasi tarihimizi bilenler, Sosyal demokrat anlayışın yerel yönetimlerde iktidar olduğu, ancak ne yazık ki; kazanılan belediyelerin toparlayıcı, kucaklayıcı, birleştirici bir anlayış içerisinde yeterince faaliyet gösterememeleri sonucu kısa sürede yerel yönetimlerde iktidarı kaybetmesi gibi bir sonuç doğmuş idi.

İşte bu durum siyaset sahnesindeki gelişmeleri izleyenler tarafından bilindiği için, uyarı ve hatırlatma görevi yerine getirilmeye başlanmıştır.

31 Mart ve 23 Haziran seçimleri ile Cumhuriyet Halk Partisi kendisi ile beraber hareket eden millet ittifakı partileri ve ona destek veren partiler, Türkiye’de nüfus ve ekonomik gelir bakımından çoğunluğa sahip olan yörelerin tamamında belediye başkanlıklarını kazanmıştır.

İşte bu önemli başarıyı iktidar partisi ile ittifak kurduğu diğer parti bir türlü kabullenememiş, içine sindirememiş, hazmedememiştir.

Ama seçmen millet ittifakına büyük bir şans tanımış ve cumhur ittifakına ise önemli bir uyarıda bulunmuştur.

Seçmenin millet ittifakına tanıdığı şans şudur: Yerel yönetimler seçimi sırasında verilen sözler, yapılan vaatler, gerçekleştirileceği taahhüt edilen hususlar ve bu doğrultuda atılacağı net bir şekilde ifade edilen adımlar, aynen yerine getirilmeli ve tüm ülkenin beklediği huzur, özgürlük, ekonomik düzelme, hakça bölüşme, liyakate göre işe alma, adam kayırmama, yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklara son veren bir anlayışın yerel yönetimlerde egemen olmasını ve bu durumun gözle görünür bir şekilde yaşama geçirilmesi şartıdır.

Eğer bunlar gerçekleşir ve verilen sözler tutularak yerine getirilir ise, bilinmelidir ki seçmen; parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de desteğini arttırarak sürdürecektir.

Yine seçmenin cumhur ittifakına yaptığı uyarıda şöyledir: Sizin tutumunuzdan, birleşme yerine ayrışmaya dönüştürecek olan hatalı adımlarınızdan, yanlış ekonomik politikalarınızdan, devlet eli ile yapılan desteklerin parti tarafından yapılmış gibi gösterilmesinden ve bunun karşılığı olarakta oy istenmesi yolunda adımlar atılmasından, liyakate önem verilmeyişinden, işsizliğin genç işsizler ordusuyla birlikte had safhaya çıkmasına neden olan politikadan, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele etme yerine bunların daha katı bir hale dönüşmesine neden olacak yanlış politikalardan biran evvel uzaklaşılması. İşte uyarı budur. Bu uyarıya uyulmadığı takdirde 31 Mart ve 23 Haziranda yapılan uyarı daha da artar bir şekilde devam edecek, sadece iktidarın el değiştirmesi ile kalan bir sonuç ortaya çıkmayacak, belki de bu siyasi partiler, tarihin tozlu raflarında yerini almak suretiyle siyaset sahnesinden silinip gideceklerdir.

İşte seçmenin verdiği iki net mesaj.

Birisi millet ittifakına, ötekisi ise cumhur ittifakına.

Eğer her iki ittifak mensubu olan siyasi partiler ile destek verenler, seçmenin bu uyarılarına yeterince kulak verir ve seçmenin beklentileri doğrultusunda hareket ederlerse, bilinmelidir ki; demokrasimiz esenliğe çıkacak ve özgür bir Türkiye’de yaşayabilmenin huzuruna sahip olunacaktır.

Bu nedenle geçtiğimiz hafta sonu CHP tarafından gerçekleştirilen belediye başkanları toplantısına ve bu toplantıda söylenen sözlere, yapılan uyarılara büyük önem vermek ve dikkat etmek gerekir.

Yine geçtiğimiz hafta AKP tarafından yapılan açıklamalara, söylenen sözlere kongrenin öne alınması kararına da dikkat etmek ve gelişmeleri izlemek gerekir.

Eğer yanlışlardan ders alınır, doğrulara yönelmek suretiyle gerekli adımlar atılırsa, bunun hem bu doğrultuda adım atan siyasiler için, hem de ülkemiz için çok yararlı sonuçlar vereceği kanısındayız.

Bu nedenle, bu sıcak yaz aylarında, siyaset sahnesindeki sıcak gelişmeleri dikkatle takip etmek gerekir….
[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ