Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

İki Oda’dan dev adım

İki Oda’dan dev adım
  • 11.08.2018
  • 889 kez okundu

İşbirliği İmzası

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında Kardeş Oda Protokolü imzalandı. Toplantı da, Karadeniz Akdeniz Yolu’nun tamamlanmasına dikkat çekilirken, etkili ve güçlü projelere imza atmanın ortak hedef olduğuna vurgu yapıldı.

Bir çalışma ziyareti kapsamında Ordu’ya gelen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi ve Meclis üyeleri ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası arasında Kardeş Oda Protokolü imzaladı. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törene, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ile Odaların Yönetim Kurulları ve Meclis üyeleri katıldı.
-ORTAK BEKLENTİ-
Atılan imzaların ardından ilk konuşan isim, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin oldu. Proje bazlı faaliyetlere ve yeniliklere açık bir Oda olmaları sebebi ile ulusal ve uluslararası birçok projeyle de ortaklığı söz konusu olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, devam eden süreçte imzaladıkları Kardeş Oda Anlaşması vesilesiyle iki Oda’nın gücünü birleştirerek daha etkili ve daha güçlü projelere imza atmak istediklerini vurguladı.
Her iki ilin vazgeçilmez projesi olarak görülen Karadeniz Akdeniz Yolu’ndan da bahseden Başkan Şahin, şöyle konuştu:
“Sizlerden, Karadeniz Akdeniz Yolu’nun tamamlanana kadar gündemde tutulmasını ve lobicilik faaliyetleri ile desteklenmesini talep ediyoruz. Bizim Oda olarak çok önem verdiğimiz Karadeniz Akdeniz Yolu Projesi tamamlandığında, sizlerle daha yoğun görüşmelerimiz olacak. Sadece İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizlerle değil, bu yol üzerinde ve bağlantısı olan tüm il ve ilçe odalarıyla görüşme halinde olacağız. Çünkü bu yol 5 ili direkt, 50 vilayeti de dolaylı olarak etkileyen bir yoldur. Bu yol; İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni direk olarak etkiliyor. Hizmete girdiğinde de Karadeniz’den Akdeniz’e inen, Akdeniz’den de Karadeniz’e çıkan en kısa yol olacaktır. Bu yol ile İskenderunlu işadamı malını balkanlara göndermek için bu yolu kullanacak ve Karadeniz limanından ürünlerini gönderecektir. Kayseri Ukrayna, Gürcistan veya Azerbaycan’a bu yolu kullanarak Karadeniz’den açılacaktır.”
-MALİYET DÜŞECEK-
Konuşmasına devamla, “İnşallah bu yol üzerinden bir de tren yolu geçerse, çok ucuz fiyatlarla, üretilen mallar Karadeniz’deki illere getirilebilecek. Bizler, sizin ve diğer bölgelere fındığı, balı, kiviyi satacağız, sizler ve diğer iller bölgesel tarım ürünlerini veya üretilen sanayi ürünlerini bize satabileceksiniz” diyen Başkan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yol, ülkemizin hem iç ticaretinin hem de dış ticaretinin gelişimini sağlayacak bir yoldur. Proje bittiğinde, yaklaşık 600 kilometrelik yol 6 saatte gidilecek ve bölgelerarası ulaşım daha kolay sağlanabilecektir. Daha önceden bu mesafe 12 saatti. Böylelikle bu yol, mesafeyi yarı yarıya kısaltacak. Bölgelerimize inşallah ticari açıdan çok büyük kazanç sağlayacak.”
-İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI-
Bundan sonraki süreçte bölgeler ve Odalar arası işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğine işaret eden İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz da Karadeniz ile Akdeniz arası ulaşımda Akdeniz Yolu ile Kuzey-Güney Yol bağlantı standartlarının güçlendirilmesinin önemine değindi. Yılmaz, şunları söyledi:
“İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemizde üretilen ürünlerin Karadeniz’de, Karadeniz’de üretilen ürünlerin de İskenderun’da ticaretinin yapılması için ikili görüşmelerin artırılması taraftarıyız. Bu doğrultuda bu toplantıları ve ticari etkinliklerimizi ara vermeden sürdürmeyi öneriyorum.”
-YOL ÖNEMLİ-
Yılmaz; “Dere Yolu diye ifade ettiğimiz Karadeniz Akdeniz Yolu’nun Ordu için ne kadar önemi varsa, Hatay, İskenderun için de o kadar önemi var” derken, tespitlerini ise şöyle paylaştı:
“Güneyin en uç kısmında bulunan İskenderun Körfezi’nin Karadeniz Akdeniz Yolu’nun tamamlanması ile birlikte yaklaşık 680 kilometre bir mesafeye ineceğini biliyoruz. Bu yol, bu bölgeye nakliye yapan firmalarımızın bu bölgelere daha çok açılmasını sağlayacaktır. Bizler de, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu yolun tamamlanması için elimizden gelen desteği sağlayacağız.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ