Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,77 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,36 / Satış: 6,39

İl olmamız durumunda

İl olmamız durumunda
  • 08.01.2019
  • 619 kez okundu

‘İskenderun gelişecek’

“Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısı 500 bini geçti. Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar bölge ekonomimizi olumsuz yönde etkiledi, işsizlik arttı” diyen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ilçenin il olma konusunu gündeme taşıdı.

Bölge işadamlarıyla bir araya gelen, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ve Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bölge ekonomisini değerlendirdi. Vekillerin İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ziyaretine il ve İlçe yöneticileri de katılım gösterdi. Hatay’ın genel konularının değerlendirildiği ziyarette, ağırlıklı olarak; Suriyeliler, İl konusu, İskenderun ve bölge ekonomisi ile ilgili olarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.
-ZOR SÜREÇ-
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay ve bölge ekonomisinin genel anlamda zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğine vurgu yaparak, “Ülkemiz ve bölgemiz ekonomisi, son yaşanan süreçte oldukça sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Esnafımız ve işverenlerimiz, kredilerini ödemede güçlük çekiyorlar. İnşaat sektörü başta olmak üzere, birçok sektörde yaşanan sorunlar, özellikle sınır kenti olan Hatay’ımızı derinden etkiledi. Temennimiz, bu sıkıntıların çözülmesine yönelik adımların atılmadır.
İşadamlarımızın da beklentileri bu yönde” dedi.
Suriyeliler konusuna da değinen İTSO Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti:
“Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısı 500 bini geçti. Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar, bölge ekonomimizi olumsuz yönde etkiledi ve işsizlik arttı. Odamıza 100’e yakın Suriyeli de kayıt yaptırarak yeni işyeri açtı. Bölge işadamları olarak, savaşın bir an önce sona ermesini arzu etmekteyiz.”
-İL OLURSAK!-
İskenderun’un il olma konusuna da değinen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, şu tespiti yaptı:
“İTSO olarak, her platformda, şehrimizin il olma konusunu gündeme getiriyoruz. İl olmamız durumunda, İskenderun; ekonomik, sosyal ve kültürel yönden daha da gelişecektir.”
Ziyarette konuşan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise, Milletvekili olarak şehrin sorunları ile yakından ilgilendiklerini ve Meclis’te gündeme getirdiklerini söyledi.
Son olarak söz alan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ise şunları söyledi:
“Ülkemizde maalesef üretime dayalı bir program hazırlansaydı, ülke ekonomisi bu durumda olmayacaktı. Ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyoruz. Ortadoğu da yaşanan sorunlar, özellikle Hatay’ı çok etkilediğini görüyoruz. Suriyeliler konusu da zaten apayrı bir konu. Tüm bu sorunların aşılmasını ve üretime dayalı politikalar üretilmesini temenni ediyoruz. İskenderun, bölgenin lokomotifi konumunda önemli bir şehrimiz. İTSO da, bölgenin ekonomik nabzını tutan önemli bir sivil toplum kuruluşumuz. Sivil toplum kuruluşları, memleketimizin sorunlarını iyi bilmeleri nedeniyle, ziyaretlerimizi bu yönde gerçekleştiriyoruz. İTSO’ya da çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ