Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

İlaçlama ordusu

İlaçlama ordusu
  • 17.02.2018
  • 1.386 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 119 personel ve 39 araçla Hatay’ın 15 ilçesinde ilaçlama ile sinek, sivrisinek ve haşerelerle mücadeleye start verdi.

Hatay Büyükşehir Bealediyesi’ne ait olmak üzere, 15 ilçede larva ve haşere ile mücadele edecek 116 personel ve 39 araç mücadeleye start verdi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yıl içerisinde araç sayıyı arttırarak 185 kişiye çıkartmayı planladıklarını bildirdi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Perşembe günü Zabıta Daire Başkanlığı önünde gerçekleşen basın açıklamasında, bu amaçla oluşturulan ilaçlama ekibini tanıttı, araçların bu yaz aylarında hizmette olacağı bilgisini verdi.
-HAZIRLIKLAR TAMAM-
HBB Veterinerlik, Gıda ve Kontrol Şube Müdürü Şevki Serin, mücadele ile ilgili şu teknik bilgileri verdi:
“Hatay’da haşere ile mücadele ve ilaçlama hazırlıklarımızın çoğunu tamamladık. Bugüne kadar 15 ilçede larva mücadelesi gerçekleştirilmesi için 116 personelimiz görevlendirildi. Uçkun mevsiminin başlamasıyla beraber bu sayıyı 185’e çıkarılmayı hedefliyoruz. Adana Ziraat Mühendisleri Odası ve Belediyemiz işbirliği ile seminerler düzenleyerek, görevli personelimizin eğitim almasını sağladık. Personelimiz, eğitim sonunda sertifika aldı. Ayrıca haşere ile mücadelede, veteriner hekimler, biyolog, kimya mühendisi ve mesul müdürler hazır durumdalar. Yıl boyunca 62 bin 723 noktada çalışmalarımız devam edecek. İl Sağlık Müdürlüğü’nden onay ve izinler için gerekli başvurular da yapıldı. Çekmece Mahallesi’nde bulunan laboratuvar kompleksinin iki katı da haşere ile mücadele için tahsis edilmiş ve 39 aracımız da şuanda mevcut durumdadır.
Uçkun mücadelesini Mayıs ayında başlatmayı düşünüyoruz. Çevreci tutum ile bilimsel bir şekilde çalışmalarımı gerçekleştireceğiz. Amacımız; Üniversitemiz, Sağlık Bakanlığımız ve halkımızın desteği ile haşereyi en aza indirmek ve vatandaşlarımızın sağlığını korumaktır.”
-12 AY BOYUNCA-
Haşere ile mücadele ekibinin 15 ilçede de aktif bir şekilde çalışmalar gerçekleştireceğini vurgulayan Başkan Savaş ise şu bilgileri verdi:
“Haşere ile mücadele dört yıla yakın bir süredir Hatay’da adeta bir kaosa dönüşmüştü. Mücadele işini kimin yapacağı sorgulanmaktaydı. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kurulmasının ardından, mücadele çalışmalarını hangi kurumların gerçekleştirmesi gerektiğini İçişleri Bakanlığı’na sorduk. Bize gelen yanıt ilçe belediyelerinin yapacağıydı. Geçen sene, İskenderun Belediyesi ‘biz bu işi yapmayacağız, Büyükşehir Belediyesi yapsın’ diye dillendirmeye başladı.
Beklememize rağmen, yine ilçe belediyeler yapmadı. Ardından İçişleri Bakanlığı’ndan haşere ve sinek ile mücadelesini Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağına dair bir yazı geldi. Biz de daha sonra haşere ile mücadele çalışmalarımıza başladık. Esas mücadeleyi, üreme zamanı, yani larva halinde iken yapmak lazım. Haşerelerin ürediği yerlerde ilaçlama yaparak üremelerin engellemesi lazım. Bunun için de ekibimizin eğitimli ve bilinçli olması gerekir. Ama en önemlisi, larvaların nerede ürediğinin tespit edilmesi gerekir. Personelimiz, 22 bin 723 üreme noktası tespit etmiş. 116 personelimiz, haşere ile mücadele için 12 ay boyunca çalışacak. Bu işi düzenli ve istikrarlı yapmazsanız, haşereleri yok etme şansınız olmaz. Şu anda Üniversitemiz, Sağlık Müdürlüğü, Valilik ve Belediyemiz ile beraber birlikte çalışmaya gayret ediyoruz. Buradaki en büyük amacımız, bulaşıcı hastalıkların da büyük kısmını yok etmektir. Hatay’da haşereyi hep birlikte yok edeceğiz. Haşere ile mücadele eden ekiplerimize ve sahalarda emeği geçen herkese kolaylıklar diliyorum. Şehrimiz için hayırlı uğurlu olsun.” -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ