Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İlk soruşturma Urfa için… Hatay da Listede mi?

İlk soruşturma Urfa için… Hatay da Listede mi?
  • 17.10.2020
  • 93 kez okundu

Bir kentte birden fazla Baro kurulmasının önünü açan “Çoklu Baro” düzenlemesi yüzünden iktidarla karşı karşıya gelen Barolar ve Avukatlara yönelik soruşturma süreci başlatıldı!

Aralarında Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in de olduğu onlarca Baro Yönetimi tarafından Ankara’da protesto edilen ‘Çoklu Baro’ düzenlemesi yasalaşırken, sürecin geldiği noktada başlatılan soruşturma ise tepki çekti. Alınan bilgiye göre, “Çoklu Baro” düzenlemesine karşı eylem yaptıkları, bu yüzden de 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet ettikleri gerekçesiyle ilk soruşturma, Şanlıurfa Barosu için açıldı.
Baro Başkanı Abdullah Öncel, DW Türkçe’ye soruşturma hakkında bilgi verirken, kendisinin de dahil olduğu 26 Şanlıurfa Barosu Avukatı hakkında Şanlıurfa Başsavcılığı’nın soruşturma yürüttüğünü söyledi. “Çoklu Baro” düzenlemesine Türkiye’de yargı bağımsızlığını tamamen tehlikeye soktuğu için karşı geldiklerini ve bu yüzden eylem yaptıklarını söyleyen Öncel’e göre, soruşturmanın amacı, Baroları susturmak. Öncel, “Şunun bilinmesini istiyoruz ki barolara karşı yapılan baskının dozu ne olursa olsun, avukatlık mesleğine dönük baskıların dozu ne olursa olsun biz avukatlar baskılar karşısında eğilmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz” çıkışında bulundu.
Şu ana kadar Hatay Barosu’ndan ya da Başkanı Ekrem Dönmez’den bu konuda bir açıklama yapılmazken, soruşturma sürecinin Urfa sonrası hangi illerle devam edeceği merak konusu oldu. -Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ