Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

İlk ve tek İHA Pisti…

İlk ve tek İHA Pisti…
  • 27.07.2020
  • 355 kez okundu

İSTE’de hizmete girdi

Rektör Dereli: “Teknoversite Günleri etkinliğimizde, önümüzdeki yıl Model Uçak Festivali, yamaç paraşütü ve paramotor gösterileri bu pistte yapılabilir.”

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) her yıl düzenlediği Teknoversite Günleri organizasyonuna ve dünyanın en büyük havacılık etkinliği olarak nitelenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne yönelik Ar-Ge çalışmalarının ve yarışmalarının gerçekleştirilebilmesi, İnsansız Hava Aracı (İHA) tasarımcıları ile model uçak tutkunlarının amatör sportif havacılık faaliyetlerini yapabilmeleri amacıyla, İSTE Merkez Kampüs içerisinde yer alan göletin hemen yanında yapılan İHA pisti hizmet vermeye başladı. İHA pistindeki deneme uçuşları için ilk iniş ve kalkışlar ise, hafta sonunda İHA pilotları tarafından gerçekleştirildi.
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan, İSTE Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sezer Çoban; pistin kazandırılmasında emeği geçen İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu’na teşekkür etti.
İHA Pisti’nin, 120 metre uzunluğunda ve 12 metre eninde olduğunu belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise, İSTE Merkez Kampüs’te hizmete giren pistin, İskenderun’un ilk ve tek İHA pisti olduğunu kaydetti,
“İSTE olarak Havacılık ve Uzay Bilimleri konusunda birbirini tamamlayan önemli yatırımlar ve atılımlar yapıyoruz” dedi. -Mehmet Durmaz-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ