Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

İmar Barışı’nda son ay!

İmar Barışı’nda son ay!
  • 01.10.2018
  • 716 kez okundu

Süre Uzatılır mı?

Sektör yetkilileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve 31 Ekim 2018 tarihinde son bulacak olan “İmar Barışı”nın uzatılmasının ekonomiye ciddi katkı sağlayacağına değinirken, Hatay’daki başvurular ise sürüyor.

Başvuru sayısı 5 milyon rakamını geçen İmar Barışı’nda sürenin dolmasına bir ay kalırken, Hatay’daki başvurular yoğun bir şekilde devam ediyor. Sektör uzmanları, vatandaşları, başvurularda yaşanması muhtemel sıkıntı veya yoğunluk nedeniyle mağdur olmaması için son günlere kadar beklememesi konusunda uyarıyor.
-31 EKİM SON GÜN-
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçen İmar Barışı’na 8 Haziran’da başlayan başvurular, 31 Ekim’e kadar yapılabilecek.
Uzmanlar, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına başvurularını son günlere bırakmamaları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Bu konuda konuşan Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, yaptığı açıklamada, İmar Barışı’nın 13 milyondan fazla yapıyı kapsadığını belirterek, bu kapsamda 8-10 milyon civarında bir başvuru olmasını beklediklerini bildirdi.
Yüksel, bugüne kadar milyonlarca başvuru olduğunu, ancak edindikleri bilgiye göre henüz söz konusu rakamlara ulaşılamadığını kaydederek, “Bu yüzden son ay ciddi yoğunluk olacağını düşünüyoruz. Ayrıca 20 Eylül’de ilgili tebliğde yaşanan değişiklik, yoğunluğun artmasına neden olacaktır. Vatandaşlarımız, bu nedenle başvurularını son günlere bırakmasınlar.”
-TESPİT ÖNEMLİ-
Yüksel, İmar Barışı başvurusunda en önemli konunun, ilgili binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin doğru ölçülmesi olduğunu belirterek, imarlı bir arsada bulunan binanın ne kadarının imar hakları içinde, ne kadarının dışında olduğunun iyi analiz edilmesi gerektiğini bildirdi. Binanın vasfını tespit etmeden başvuru yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yüksel, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Binaların basit yapı mı, villa mı, apartman mı olduğunu tespit etmek çok önemli. Bir binanın hangi tip yapı olduğu da bazen net olmayabiliyor. Belediye ya da ilgili valiliğe başvurarak binanın orada kaydı varsa sınıfını öğrenmek, yoksa bu işleri bilen teknik mühendislik ya da danışmanlık şirketlerinden binanın cinsi veya vasfını belirleyen bir rapor almak gerekir. Bu husus duruma göre ödenmesi gereken harç miktarını değiştirmektedir. Binanın vasfını tespit etmeden başvuru yapmayın.”
-BİLGİ EKSİKLİĞİ-
İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar” tebliğinin 20 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından vatandaşlarda hareketlilik gördüklerini söyledi.
Akpınar, “Yaz ayları, tatil, Kurban Bayramı derken, İmar Barışı’nda bazı vatandaşların başvurularını son döneme bıraktığını görüyoruz. Tebliğde yapılan değişiklik kapsamında yeniden başvuru yapacakların da etkisiyle başvurularda artışlar olacaktır” dedi.
Araştırmalarına göre, bugüne kadar Bakanlığa verilen belgelerde çok sayıda bilgi eksikliğinin bulunduğunu dile getiren Akpınar, “Bu bilgi eksiklikleri nedeniyle yapı kayıt belgelerinde ciddi hatalar oluşuyor. Vatandaşların, bu hatalı belgelerinin düzeltilmesi için son günlerde yoğun talepte bulunduğunu görüyoruz” diye konuştu.
-KAFA KARIŞIKLIĞI-
20 Eylül’de, ilgili tebliğde yapılan değişiklikle beraber bazı konularda yaşanan kafa karışıklığının giderildiğini belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz ise şunları söyledi:
“Daha önce yapının tamamından mı yoksa sadece aykırılık olan kısımdan mı harç alınacağı konusunda karışıklık vardı. Bu konuda, ‘Her yapı için sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenlenir’ hükmü değiştirildi. Yapı Kayıt Belgesi; yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılarda yapının tamamı için, yapı kullanma izni bulunan yapılarda ise ruhsat ve eklerine aykırılık hangi bağımsız bölümde/bölümlerde yapılmış ise o bağımsız bölümler için ayrı ayrı veya yapının tamamı tek bir malike ait ise ve aykırılık bütün bağımsız bölümlerde yapılmış ise yapının tamamı için düzenlenir’ hükmü getirildi.”
-DÜZENLEME-
Yapılan bilgilendirmede şu mesaja da yer verildi:
“Özellikle AVM, hastane, fabrika, otel, imalathane gibi kullanım ve inşaat alanları fazla olan yapılar için İmar Barışı Yapı Kayıt Bedeli çok yüksek çıktığından bu tür yapılara başvurular sınırlı sayıdaydı. İmar Barışı Kanunu’nda yapılan son değişiklik ile bu tür yapılarda 1000 m2 altındaki projeye aykırı eklenti ve değişiklikler için bina alanı üzerinden değil, 1000m2 üzerinden İmar Barışı yapı kayıt bedeli ödenecek. İmar Barışı’nda yapılan son değişiklik ile daha çok vatandaş İmar Barışı’ndan yararlanacak ve imara aykırı yapılarını resmileştirip iskanlı tapularını alabilecek.”
Hatay’daki ‘tartışmalı’ yapı stoku açısından ‘mimarlar’ tarafından ciddi eleştirilerin merkezinde tutulmaya devam edilen İmar Barışı’nın, Hatay’da on binleri bulan başvuru sayısı ile nasıl bir sonuç yaratacağı şimdiden merak konusu.
Bu arada, İmar Barışı’na en çok ilgi İstanbul, İzmir ve Konya’dan geldi. Kocaeli ise 4. sırada yer aldı.
Tamer Yazar-AA

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ