Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

İmar Planlamasında Defne Gerçeği

İmar Planlamasında  Defne Gerçeği
  • 22.01.2018
  • 1.662 kez okundu

Belediye Başkanı Yaman, toprak yüzölçümü en küçük, nüfus oranı en yüksek Defne’de bu nedenle Organize Sanayi Bölgesi oluşumunda sıkıntı yaşandığının altını çizdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı ile Defne Belediyesi, Hatay İli Planlama Çalışmaları kapsamında ikinci tur toplantısında, Defne ilçesinin, Hatay’ın en küçük toprak parçasına sahip ilçesi olmakla birlikte nüfus yoğunluğu en yüksek ilçe olduğu gerçeğini de ortaya çıkardı. Konuyu değerlendiren Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, bu nedenle Defne ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi oluşturulamadığının altını çizdi.
Defne ilçesindeki sunumda, A Grubu Şehir Plancısı Gülşen Cengiz Bozkurt, İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın amacının, 2041 yılı hedef alınarak; İlin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin korunduğu, yerleşim alanları ile birlikte sanayi, tarım, turizm, ulaşım, enerji gibi sektörlerin ülke ve bölge politikaları çerçevesinde ve koruma- kullanma dengesi içinde bütüncül olarak planladığı mekânsal ve sektörel gelişimin yönlendirilmesi olduğunu sunum eşliğinde anlattı.
İl bütününe ve ilçelere yönelik talep ve görüşlerin alındığı toplantıda, korunması gereken tarım alanları ve orman alanlarının planda korunmuş olduğunu açıklayan yetkililer, ilgili kurumlardan izinlendirilen alanların; sanayi alanları, yerleşim alanları, turizm alanları şeklinde planlandığını ifade ettiler.
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ın, Defne ilçesinin yüzde 40’lık kısmının kent, yüzde 60’lık kısmının orman, mera ve tarım alanı olmasının, yaşanabilir kentler konusunda dünya standartlarında nasıl bir oran olduğu sorusunu cevaplayan Şehir Plancıları, Hatay İli genelinin yüzde 88’lik kısmının yeşil alan, yüzde 12’lik kısmının kentsel alan olduğu gerçeği göze alındığında, Defne’nin yüzde 40’lık kentsel alan oranı il geneli kentsel alan oranlarını yüzde 12’lere çıkardığı açıklamasında bulundular. Defne ilçesinin yüzde 40 kent ve yüzde 60 yeşil alan oranına sahip olmasının bir şans olduğunu ifade eden Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Defne, Hatay’ın yüz ölçümünün en küçük ve nüfusun en yoğun olduğu İlçesidir. Organize Sanayi Bölgesi olmamasının en önemli sebebi budur. Fakat bizim ilçemizin sektörel dengelerinden, tarihinden, yaşam şeklinden gelen bir özelliği var. Burada daha çok hizmet ve turizm sektörü ön planda. Defne ilçemizin yüzde 40’ının kent, yüzde 60’ının orman, mera ve tarım alanı olması konusunda şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Hatay ili planlama toplantımızın ikinci turunda bir araya geldiğimiz bu katılım, Defnelinin, Hatay’ın İmar Planı’na ne kadar duyarlı, ilgili ve yüksek beklenti içerisinde olduğunun bir göstergesidir. Öncelikle ben, bu yapılan çalışmalardan dolayı başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bütün Daire Başkanlarına, bu işin yükleniciliğini yapan Sayın Semra Kutluay ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.  -Gökay Gökdemir-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ