Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

İMO’da: Harbiyeli Veda Etti

İMO’da: Harbiyeli Veda Etti
  • 25.02.2020
  • 593 kez okundu

“Ben” Değil “Biz” Dedik, Yüzümüzü Üyemize Döndük

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şubesi Başkanlığı görevini 8 yıldır sürdüren Selim Harbiyeli, geçtiğimiz hafta gerçekleşen kongrede yeniden aday olmadı ve başkanlığı noktaladı. Cumartesi günkü kongrede üyelerine veda eden eski Başkan Selim Harbiyeli, görev süresi içinde daima ‘biz’ mantığı ile hareket ettiklerini ve yüzlerini üyelere dönük olarak hizmet etmeye çalıştıklarını belirtti.
Genel Kurul’a seslenirken, İnşaat Mühendisleri Odası’nın, 136 bini aşan üyesiyle, farklı görüşlerde oldukça zengin bir üye profiline sahip olduğunu, bütün farklılıklarla birlikte ortak paydanın; mesleğin geliştirilmesi, meslektaşların hak ve çıkarlarının savunulması ve toplum yararının gözetilmesi olduğunu hatırlattı.
Eski Başkan Selim Harbiyeli, Genel Kurul’da üyelere şöyle seslendi:
“Genel Kurulumuzu, üzülerek ifade etmem gerekir ki, ülkemiz ve örgütümüz açısından çok sıkıntılı bir zaman diliminde gerçekleştiriyoruz. Hepimizin bildiği gibi, ekonomik kriz en çok inşaat sektörünü ve dolayısıyla mesleğimizi, meslektaşlarımızı etkiledi. Ancak bu kadar stres ve sıkıntı içerisindeyken; Elazığ-Sivrice’de olan deprem, Van-Bahçesaray yolu üzerinde çığ düşmesi sonucu yaşadığımız can kayıpları ve akabinde yitirdiğimiz Şehitler, 2020 yılına çok kötü bir giriş yapmamıza sebep oldu. Bütün yaşamakta olduklarımız yetmiyormuş gibi, komşumuz Suriye’deki karmaşa, İdlib çıkmazı, bizleri ve kentimizi daha bir gerdi ve üzdü. Bildiğiniz gibi, dün de İdlib’de 2 Şehidimiz var. Üstelik biri Hatay Samandağ’dan. Bütün Şehitlerimizi rahmetle anarken, ülkemize ve ailelerine baş sağlığı ve metanet diliyorum.
Bizler, bilimin gücünü akılla birleştirerek, tekniği en iyi şekilde kullanması gereken insanlarız. Meslek alanımızdaki uzmanlaşma ve yetkinleşme konuları her zaman önceliklerimiz arasında yer alıyor. Oysa bugün ülkemizde, devlet kurumlarının işleyiş ve örgütlenme biçimlerinden, mühendisliğin etiğine bağlı meslektaşlarımız görev yapamaz hale gelmiştir. Bu olumsuzluklar ve günübirlik uygulamalar; bilimi, tekniği ve mühendisliği dışlayarak, insanlarımızı doğal afetlerin insafına terk ediyor. Buna en güzel örnek, ülkemizde adeta deprem fırtınası yaşadığımız bu dönemde güvenli, depreme dayanıklı binaları ve üretimini tartışmamız gerekirken, bütün platformlarda fay hatlarının tartışılmasıdır.
Ekonomik kriz nedeniyle yatırımlar durmuş ve meslektaşlarımız büyük oranda işsiz kalmıştır. Ekonomik krizin ve oluşturduğu işsizlik koşullarının bir süre daha devam edeceği anlaşılmaktadır. Jeopolitik durumundan kaynaklı sorunların ve borç yükünün altında olan ülkemizde, yatırımların önü kısa zamanda açılamayacak gibi görünüyor.”
YAPI STOKU TESPİTİ
Genel Kurul’daki konuşmasında, ülkemizdeki yapı stokunun ivedilikle tespiti gerektiğinin altını çizen İMO Hatay Şubesi eski Başkanı Selim Harbiyeli, şöyle devam etti:
“Afet öncesi yapılacak olan harcamalar, afet yaşandıktan sonra yapılacak harcamalardan çok daha azdır. Fay hatları ile uğraşacağımıza, enerjimizi ve kaynaklarımızı yapı stokunun rehabilitasyonuna ve güvenli yapı üretimine harcamamız gerekiyor. Bu yapılınca, bir yandan kentlerimizde bulunan güvenli olmayan yapı stoku güvenli hale getirilirken, diğer yandan kaynaklarımızın öncelikli olan yerlerde kullanılması yeni yatırımların önünü açacak ve işsizlik sorunu büyük ölçüde azalacaktır.
Tam da bu noktada, İnşaat Mühendisleri Odası’na düşen görev, kaliteli bir inşaat mühendisliği hizmetinin üretilmesine katkıda bulunmaktır. Gerek toplumsal ölçekteki hak kayıplarımızı gidermek, gerekse meslek alanımızdaki kayıplarımızı yeniden kazanmak için birlik ve dayanışma içinde olmaya ihtiyacımız var.
Bilimi, tekniği ve mühendisliği insan yaşamının odağına koyarak hizmet üretmeye çalışan meslektaşlarımızın yolu açık olsun. Bizler, her zaman, kamu yararını kişi ve grupların çıkarlarının önünde gören, ticari kaygıyı teknik kaygının arkasına atarak hizmet üreten bir anlayışta olduk ve böyle bir duruş sergiledik. Görev yaptığımız dönem boyunca, çalışmalarımızda kollektif çalışmayı, ‘ben yerine biz’ demeyi ana ilkemiz olarak benimsedik. Yüzü üyesine dönük, ‘Oda, üyesi için vardır’ mantığıyla hareket eden ve her türlü aktiviteyi de öncelikle üyeleri ile birlikte yönetmeye çalışan bir anlayışta olduk. Her zaman, kentimizin ve ülkemizin kurum ve kuruluşları ile uyum ve dayanışma içerisinde çalışmalar yürüttük. Tam da bu noktada, şubemizin temsilinde üyesi olmaktan onur duyduğum HAMOK’u anmak isterim.
Ben, Oda çalışmalarına, o dönemlerde temsilciliği olduğumuz Adana Şubesi’nde, 1987 yılında, henüz mezun olmadan başladım. Tamı tamına 32 yıldır, dönem dönem yönetimde bulunarak, dönem dönemde çalışan ekibin içerisinde olarak katkı vermeye çalıştım. Sizlerin güveni ve desteği ile iki dönem sekreter üyelik, 4 dönem, yani 8 yıldır şube başkanlığı görevini yürütmeye çalıştım. Herkese ve her kesime eşit ve tarafsız davranmayı bir ilke olarak benimsedim.
8 yıllık Şube Başkanlığım döneminde beraber çalıştığım ve tüm kararları oybirliği ile aldığımız Şubemiz Yönetim Kurulu üyeleri Sayın Cemil Tileylioğlu’na, Sayın Metin Şerbetçioğlu’na, Sayın Hüseyin Kimyonoğlu’na, Sayın Durmuş Görür’e, Sayın İnal Büyükaşık’a ve Sayın Cemil Çil’e, Şubemiz Yönetim Kurulu yedek üyelerine, bu dönemde görev alan İskenderun ve Samandağ Temsilci ve Temsilcilik Kurulu üyelerine ve tabii ki Şube ve Temsilcilik çalışanlarına ayrı ayrı teşekkür ederim.
Ancak anmadan geçemeyeceğim. İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi’nin tarihine adeta imzasını atmış abilerim Sayın Zahi Ekmekçioğlu’na ve Cihat Mazmanoğlu’na minnet, şükran ve saygılarımı sunuyorum.
Yeni seçilecek arkadaşların, Şubemizde yüksekte olan çıtayı daha yükseklere taşıyacaklarına inanıyorum ve başarılar diliyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ