Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

İnanç Turizminin Amiral Gemilerinden

İnanç Turizminin Amiral Gemilerinden
  • 04.06.2021
  • 201 kez okundu

Tabeladaki İsimler Silinmiş!

Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinen Habib-i Neccar Camii’nin ‘Havariler’ kısmındaki isim tabelasının ‘değişim’ vakti gelmiş!

Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanlar için kutsal mekânları içinde barındıran bir şehir, Antakya. Şehir merkezinde yer alan simge yapılardan birisi de Habib-i Neccar Cami. Anadolu’da yapılan ilk cami olarak biliniyor. Avlusu, bir buluşma yeri gibi. Herkesin geldiği, dua ettiği, ibadetini yaptığı, soluklandığı, kentin en hareketli adreslerinden.
Neccar, marangoz anlamına geliyor. Anlatılana göre, Hz. İsa’nın havarileri, Antakya şehrine geldiğinde, onlara sadece bir neccar inanır. Havarilere öfkelenen ve onları taşlayarak öldürmek isteyen halkın karşısında duran Habib-i Neccar, orada öldürülür. Rivayet odur ki, kesilen başı, bugün Neccar Tepesi denilen tepeden aşağıya, caminin bulunduğu bu yere yuvarlanır.
Neccar’ın türbesi de bu camide bulunuyor. Caminin girişinde, ayrıca Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Yuhanna (Yahya) ve Pavlus’un (Yunus) da türbeleri bulunuyor. Özellikle inanç turizmi için gelen turist gruplarının ziyaret ettiği yerlerden biri olan türbe alanının girişi, “Yuhanna (Yahya) ve Pavlus (Yunus) Hazretleri” tabelası ile karşılıyor gelen misafirlerini. Ancak zaman içinde yıpranan tabeladaki isimler okunamazken, verilen ‘bakımsız’ görsel de rahatsızlık yaratıyor.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluk alanındaki Cami için konuşan bir vatandaş, zamanla aşınan tabelanın yenilenmesi gerektiğini söylerken, “Vakıfların bu konulardaki hassasiyeti zaten biliniyor. Eminim onlar da fark edince değiştireceklerdir” şeklinde konuştu.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ