Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,75 / Satış: 7,79

İnatçı Ağrılar ve Sürekli Yorgunluk = Fibromiyalji

Kudret Kuş
Kudret Kuş
  • 23.03.2018
  • 2.811 kez okundu

Vücut kaslarınızda yaygın ağrı ve hassasiyetiniz varsa, sabah uyandığınız vakit hiç uyumamış gibi yorgun, uykusuz ve halsiz hissediyorsanız, konsantrasyon problemi yaşıyorsanız, gerilim tipi baş ağrınız varsa, kol ve bacaklarınızda karıncalanma oluyorsa; fibromiyalji ile yaşamak kaderiniz olmasın!

Fibromiyalji, hassas yapılı, mükemmeliyetçi ve çok titiz kişilerin hastalığı olarak da bilinmektedir. Kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak adlandırılan fibromiyalji, strese ve ruhsal duruma bağlı olarak gelişen kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Oluşturduğu şiddetli ağrı ve yorgunluk nedeni ile hayatı büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyerek iş gücü kayıplarına neden olurken uyku bozukluğu, baş ağrısı, anksiyete(kaygı bozukluğu) ve depresyon gibi ruhsal bozuklukları da beraberinde getiriyor.

Fibromiyalji, birçok hastalığın belirtilerini göstererek kendini uzun süre gizleyebiliyor. Bu nedenle sanki aniden ortaya çıkmış gibi bir algı oluşmasına neden oluyor. Aslında uzun yıllar boyunca bedenimizde çok sayıda belirti vererek varlığını sürdüren bu hastalık maalesef birçok hastalıkla karıştırılabilmektedir. Örneğin basit bir egzersiz yaptığınızda çok çabuk yoruluyorsanız, uzun süreli bölgesel ağrılarınız varsa veya belirli aralıklarla ishal ya da kabızlık yaşıyorsanız, fibromiyalji belirtileri olabilecek bu belirtilere duyarsız kalmamanız ve bir uzmana görünmeniz gerekiyor.

Fibromiyalji sendromu nedenleri arasında birinci sırada psikolojik sorunlar geliyor. Bilimsel araştırmalar ile fibromiyalji hastalığının onlarca nedenden dolayı ortaya çıktığı desteklenmiştir. Ancak bu nedenler arasında en belirgin olarak göze çarpanı hiç kuşkusuz olarak psikolojik etkenlerdir. Özellikle çocukluk çağlarında geçirilen fiziksel ve duygusal travmalar fibromiyalji için büyük risk faktörleri arasında kabul edilmektedir. Ayrıca uyku bozuklukları, ağrı algılama bozukluğu, santral sinir sisteminde nörotransmitter denilen maddelerin dengesizliği, sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluklukları, kas ve kas işlevlerinde bozukluklar, sempatik sistemin aşırı çalışması veya romatizmal problemlerin varlığının da fibromiyalji sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Kadınlarda ise bu etkenlere ek olarak; egzersiz/spor alışkanlığının olmayışı, evde vücutlarına fazla yüklenmeleri, aşırı temizlik yapmaları ya da sık sık ev eşyalarının yerlerini değiştirmeleri gibi etkenlerin de fibromiyaljiye zemin hazırladığı gösterilmiştir.

Fibromiyalji sendromunun belirtileri

Yorgunluk ve bitkinlik: hastalar vücutlarının her yerinde ağrı hissederler. Bu ağrı derinde, yanma hissi ya da kas burkulması şeklindedir. Hastalar bunu “sanki enerjim bitiyormuş” şeklinde tarif ederler. Sabahları daha çok olmak üzere kendilerini nedensiz bir şekilde yorgun hissederler. Gün içinde yorgunlukları azalır ve akşama doğru neredeyse normalleşir. Uykudan sanki tam uyuyamamış gece ağır bir iş yapmış, hiç dinlenememiş şekilde yorgun ve halsiz kalkarlar. Uykuya çok kolay dalarlar, fakat yapılan araştırmalar derin uykuya geçemediklerini gösterir, gece sık sık uyanırlar. Uykuda diş gıcırdatması, istemsiz kol, bacak hareketleri sık yaşanır. Sabah yataktan kalkarken başlayan ve tüm vücutta uzun süre devam eden bir tutukluk hali yaşanır. Vücut, havanın nemindeki değişikliklerden genellikle etkilenir.

Baş ağrıları ve tuvalet problemleri: Baş ağrıları bazen migren ağrıları ile karıştırılabilmektedir. Stres ve ağırlaşan günlük yaşam koşulları bazı hastalarda yüz mimik kaslarında kasılmalara neden olabilir. Karında sebepsiz yere uzun süreli gerginlik ve ağrılar oluşabilir. İshal veya kabızlık nöbetleri görülebilir. Ani stres durumlarının yaşanması, yenilen bir gıda maddesi, mevsim ve ortam değişiklikleri bu nöbetleri tetikleyebilir. Bazı hastaların göğüs ve kalp bölgelerinde tipik olmayan ağrılar oluşabilir. Özellikle mesleki olarak öne eğik veya göğsü sıkıştırıcı pozisyonlarda çalışmak zorunda kalan hastalarda bu durum ortaya çıkabilmektedir. Elde uyuşma, kalp bölgesinde ağrı, çarpıntı, fenalık hissi, baş dönmesi gibi belirtilerle kalp krizini taklit eden tablolar da bu hastalıkta ortaya çıkmaktadır.

Hafıza ve konsantrasyon problemleri: Fibromiyalji sendromunda unutkanlık hastaların sıklıkla yakındıkları bir problemdir. Hafıza boşluğu ve odaklanmada yetersizlikler ortaya çıkabilir.
Fibromiyalji’de tanı: Uzun süren kas-iskelet sistemi ağrısı ile birlikte yorgunluk ve vücudun belirli bölgelerindeki hassas noktaların varlığı durumunda fibromiyalji sendromundan şüphelenilmelidir. Vücudumuzda dokuz çift hassas nokta olarak belirlenen omuz, göğüs duvarı, dirsek, kalça, bel, diz, ense, sırt ve boyun bölgesinden oluşan noktalardan 11’inde ağrıya rastlanılması durumunda fibromiyalji tanısı konulabilmektedir.

Fibromiyaljiden korunmak için! Fibromiyalji tedavisinin temelini ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamaları oluşturmaktadır. Kişinin bu hale yakalanmasına neden olan ortamdan uzaklaştırılması, stresten arındırılması ve stresle mücadele yollarını öğrenmesi fibromiyalji tedavisi için en büyük adım olacaktır. Stresten arındırılmış rahat bir yaşam ile birlikte sağlıklı, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz tedavinin en önemli anahtarlarıdır. Uyumadan önce uykunun kalitesini düşürecek ve engelleyecek; kola, çay, kahve gibi içeceklerden uzak durmak düzenli uykuya yardımcı olacağından bu hastalıktan korumak için yapılabilir. Vücut dinlenemediği sürece kişi, günlük yaşamda karşılaştığı ufak bir olaya bile aşırı tepki verecektir.

Kudret Kuş
[email protected]/ Telefon: 0535 965 25 12

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ