Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,78 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,47 / Satış: 7,50

İnsan Hakları Savunucuları Gecesi

İnsan Hakları Savunucuları Gecesi
  • 19.12.2019
  • 172 kez okundu

Hatay’daki geceye eski Genel Başkan Akın Birdal da katıldı

İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 71. Yıldönümü dolayısıyla, insan hakları savunucuları ile bir araya geldi. Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen insan hakları savunucuları gecesine, eski Genel Başkan, Onursal Başkan Akın Birdal da katıldı.
Gecede üyelere hitaben konuşan İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi Eş Başkanı Servet Üstün Akbaba, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtildiği gibi; barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insan onurunun korunmasını ve bunları güvence altına alacak demokrasi mücadelesi verilmesini savunmaya devam edeceklerini belirtti.
İnsan haklarında aşınmanın gerçekleştiği ve insan hakları prensiplerini araçsallaştırmaya yönelik politika ve uygulamalarda artış olduğu, devam eden ekonomik krizler, silahlı çatışma ve savaş ortamlarının insan haklarını tehdit ettiği bir dönemin yaşandığının altını çizen İHD Hatay Şube Eş Başkanı Servet Üstün Akbaba’nın verdiği, mesajlar ana başlıklar halinde şöyle:
-Geldiğimiz noktada, dünyadaki güçlü devletlerin bir araya gelerek oluşturduğu askeri ve ekonomik birliktelikler, insanların hak özgürlüklerini kullanmalarının önünde birer engele dönüşmüşlerdir.
-İnsan hakları prensiplerini araçsallaştırılmasına yönelik politika ve uygulamaların etkisi, Türkiye’de daha da belirgin hale gelmiştir.
-Türkiye’de hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir yargı yapılanmasının kurulması ve adalete olan güvenin tesis edilmesi için yeni bir siyasi irade gereklidir.
– Kalıcı OHAL düzeni sona ermeli, OHAL’in sonuçları ortadan kaldırılmalıdır.
-Ekonomik ve sosyal haklar yaşam hakkı kadar önemlidir.
-İfade özgürlüğü, barış ve demokrasiyi savunmanın olmazsa olmazıdır!
-Hapishanelerdeki hak ihlalleri sona ermelidir!
-Çevre hakkı, insan hakkıdır!
-Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi yükseltilmelidir.
İHD Şube Başkanı Akbaba, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Spinoza’nın dediği gibi: ‘Barış, sadece savaşın olmaması demek değildir. Barış, bir yaşam biçimidir. O, bir erdemdir, bir ruh halidir, güven vermektir, asaletli bir duruştur.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ