Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,22 / Satış: 6,25
€ EURO → Alış: 6,85 / Satış: 6,88

İpek çalıştayı

İpek çalıştayı
  • 06.05.2017
  • 1.199 kez okundu

“Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı” dün Antakya’da gerçekleştirildi. Ottoman Palace’daki etkinlik gün boyu sürdü. Çalıştay’a, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman yanı sıra, ipekçilik alanında uzman, ülkenin önde gelen isimleri ve akademisyenleri de katılım gösterdi, görüşlerini aktardı.
Dün Antakya Ottoman Otel’de gerçekleşen Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı; uluslararası, bölgesel ve yerel gelişme dinamikleri ile temel eğilimler doğrultusunda, Hatay ilimizin, benzerleri arasında en iyisi olduğu ipek yetiştiriciliğini konu edindi.
Konuşmacılar, sunumlarında, özellikle kendine has rengiyle sadece Hatay’da üretilen ve “Hatay Sarısı” adı verilen ipek böcekçiliği türüne ve günümüzde yok olmaya yüz tutmuş geleneksel bir sanat dalı olan ipek üreticiliğine dikkat çekti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği, Mustafa Kemal Üniversitesi, DOĞAKA ve Hatay Turizm Derneği tarafından düzenlenen çalıştayda, ulusal ve uluslararası platformlarda Hatay İpek Üretimi ve Hatay Sarısı tanıtılarak geleneğin korunması adına adımlar atılması kararı alınırken, dün gün boyu süren çalıştayda gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler şöyle sıralandı:
İpek üretiminin arttırılması
Yeni ustalar yetiştirilmesi
İpek evlerinin kurulması
Markalaşma
Turistik ürün
Uluslararası tanıtım ve festival düzenlenmesi
Bu arada, çalıştay öncesinde ilimizin ipekböcekçiliği alanındaki en eski iki ismine Plaket takdim edildi.
-Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ