Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

İpekte ilk hasat

İpekte ilk hasat
  • 03.06.2017
  • 1.044 kez okundu

Samandağ’a bağlı Yaylıca Mahallesinde, İlçe Belediyesi, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği, İŞ-KUR ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle oluşturulan ipekböcekçiliği koza üretimi merkezinde ilk ürün alındı. Yaylıca’daki ilk ürün alımı heyecanını Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir de yaşadı.
Hülya Nehir, gelişme ile ilgili şunları kaydetti:
“Mağaracık İpek Evi’nden sonra Yaylıca İpek Evi’ndeyiz. Bu yıl ilk defa burada ipek kozası yetiştiriciliği ve dokuma kurslarını başlattık. Buradaki kadın arkadaşlarımızla, kozanın, tırtılından beş evresini tamamlayana kadar çalıştık. Bugün de hasadı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hasadı gerçekleştir-dikten sonra kozaları ayıklıyoruz. Kozayı temizleyip ayıkladıktan sonra boğdurma işlemi gerçekleştiri-lecektir. Boğdurma işleminden sonra, bu işin ipe dönmesiyle ilgili iplik çekme işlemini gerçekleştireceğiz. İlk defa bu deneyimi burada yaşadık. Çok mutluyuz, gururluyuz. İlk defa bu bölgede denememize rağmen verim alabildik. Buradaki kadın arkadaşlarımızın başarısıyla ilgili olarak buraya gelip onlara eşlik etmek bizlere keyif veriyor. Burada iyi başlangıç yaptık. Dilerim ki önümüzdeki dönede burası bölge kadınının önemli bir geçim kapısı olur.”
-DEVAMI GELSİN-
Kursiyerlerden Fikriye Nur ise şunları söyledi:
“Bu kursa katıldığım için çok mutluyum. Yaklaşık 2 aydır buradayız. Mahalle halkımıza güzel bir kazanım oldu. Kadınlar açısından önemli bir gelirkaynağı olacağını düşünüyoruz. Samandağ Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu işin devamı gelir. Daha önce bölgemizde yapılan unutulmaya yüz tutmuş bir zanaat canlandırıldı. Dut ağaçlarını ekerek bu işi daha büyütebiliriz. Köyümüzün iklimi de toprağı da buna uygundur.”
Yaylıca ipek böcekçiliği kursiyerlerinden Gonca Bozoğlan ise duygularını şöyle dile getirdi:
“Bu kurs kapsamında 2 aydır ipekçilikle uğraşıyorum. Annelerimiz, dedelerimiz yapmış bu işi. Bu mesleğin canlandırılması için bu çalışmaları başlatan Samandağ Belediyesi’ne teşekkür ederiz.”
-Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ