Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,43 / Satış: 6,46
€ EURO → Alış: 7,08 / Satış: 7,11

Irak’a Ticaret Heyeti’nde

Irak’a Ticaret Heyeti’nde
  • 23.12.2017
  • 1.051 kez okundu

HATBORU ve Kabaali de yer aldı

Bakanlık desteği ile Irak’a yönelik düzenlenen Ticaret Heyeti’ne dahil ihracatçılar, Bağdat’tan umutlu döndü. Türkiye-Irak İş Forumu ve B2B görüşmelerde, Türk ve Iraklı işadamları başarılı iş bağlantılarına imza attı.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçıları Meclisi organizasyonu ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (AKİB) işbirliğiyle, 18-20 Aralık 2017 tarihleri arasında Irak’a yönelik bir Ticaret Heyeti düzenlendi. Heyette, Antakya Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan İşadamı Tahsin Kabaali ve Hatay’ın önemli firmalarından HATBORU da yer aldı.
-İKİLİ GÖRÜŞMELER-
Gıda sektörü ağırlıklı olmak üzere Türkiye genelinde tüm sektörlerden ihracatçı firma temsilcilerinin katıldığı, başkent Bağdat’ı kapsayan organizasyona; Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafer Al Hamadny’nin ev sahipliğinde, Irak Ticaret Odaları Başkanlarının da katılımı ile düzenlenen Türkiye-Irak İş Forumu’nun yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili firma görüşmeleri de (B2B) gerçekleştirildi.
Bu etkinliklerde bir araya gelen Türk ve Iraklı iş insanları başarılı iş bağlantıları yapma olanağı buldu. İş Forumu ve B2B görüşmelerin yanı sıra Irak Tarım Bakanlığı Müsteşarı ile Irak Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcıları ile de görüşmeler yapıldı. Bu görüşmelerde iki ülkenin ticari ilişkileri masaya yatırılarak, ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına karar verildi. Heyet kapsamında Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız ve Bağdat Ticaret Müşaviri Hasan Kocasoy da ziyaret edildi.
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz’ın başkanlık ettiği heyete; Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Tarık Ciğer, Hataylı İşadamı-Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Tahsin Kabaali, İbrahim Afyon, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş ile Deda Gıda Enerji İnşaat Taahhüt San.Dış Tic.Ltd.Şti., Hatay HATBORU San.Tic.A.Ş., Elita Gıda San.Tic.A.Ş., Dicle Gıda ve Tarım Ürünleri San.Tic.Ltd.Şti, Arbel Bakliyat Hububat San.Tic. A.Ş., Beşler Gıda ve Kimya A.Ş. ve Torunoğlu Süt ve Gıda A.Ş. firmalarının temsilcileri katıldı.
-ÖNEMLİ PAZAR-
Heyet ile ilgili değerlendirmede bulunan, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, “Irak, ülkemiz için vazgeçilmez bir pazar. Bu nedenle ilişkilerimizi sürekli geliştirmeli ve sıcak tutmalıyız. Biz de ihracatçılar olarak ilişkilerimizi sıkı tutmak amacıyla Bağdat’a geldik. Burada Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Jaafer Al Hamadny’nin evsahipliğinde oldukça verimli ve başarılı iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Sayın Hamadny bizleri çok güzel ağırladı. Irak yerel Ticaret Odaları Başkanları da bizleri çok karşıladı” dedi.
-BASRA’YA HEYET-
Irak tarafından alınan olumlu havanın, önümüzdeki dönem için kendilerini umutlandırdığına vurgu yapan Yamanyılmaz, “Bu nedenle Irak Ticaret Federasyonu’nun talebi ve Büyükelçiliğimizin tavsiyesiyle önümüzdeki dönemde Basra’ya yeni bir heyet düzenlemeye karar verdik. Umarım o heyetimizi de başarıyla gerçekleştireceğiz. Bizlere misafirperverlik gösteren tüm Irak Ticaret Odaları Başkanlarına teşekkürlerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ