Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Irak’ın Ankara Büyükelçisi İTSO’da

Irak’ın Ankara Büyükelçisi İTSO’da
  • 15.01.2018
  • 1.134 kez okundu

Irak’ın Ankara Büyükelçisi HissomAlalawi ve heyeti, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na (İTSO) nezaket ziyaretinde bulundu, Meclis üyeleri ve işadamları ile bir araya geldi, yatırım çağrısı yaptı.

Önceki gün Hatay’a gelen Irak heyeti, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetimi ile bir araya geldi. İTSO Meclis üyeleri ve işadamlarının da eşlik ettiği toplantıda Türkiye ile Irak arasında yaşanan son gelişmeler, işadamlarının Irak’ta yapacakları yatırımlar ve Irak sınır kapısında Türk firmalarının yaşadıkları sorunlar ele alındı.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, toplantıda, İskenderun ekonomisi ile ilgili Irak heyetine sine vizyon destekli bir sunum yaptı. Hatay ve çevre illerinin Irak ve Suriye’de yaşanan çatışma ortamı nedeniyle zor anlar yaşadığını ve dolayısıyla ticaretin azaldığına vurgu yapan Yılmaz, “Son yıllarda, özellikle sınır kapılarında yaşanan sorunlar ve alınan yüksek girdi ve toprak bastı paraları nakliye sektörünü sekteye uğratmaktadır. Odamıza kayıtlı birçok firmamız Irak ile ticaret yapmaktadır. Temennimiz, iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve ticaret bağlarının önümüzdeki süreç de daha da güçlenmesidir. Bu konuda Türkiye ile Irak arasında son yıllarda yaşanan ikili görüşmelerin olumlu olduğunu gözlemliyoruz. Sizlerin de bu yönde yaptığı açıklamalar ve verdiğiniz müjdeli haberler işadamlarımızı ve bizleri dolayısıyla memnun etmektedir” şeklinde konuştu.
Irak’ın Ankara Büyükelçisi Irak’ın Ankara Büyükelçisi HissomAlalawi ise, işadamlarının yüreğine su serpen açıklamalarda bulundu ve Irak’a yatırım yapmaya davet etti.
-BİRLİK ÇAĞRISI-
Türk Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç ise, işadamlarına ve yatırımcılara çağrıda bulunarak, “İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkilerin güçlenmesi için birlikte hareket edelim ve yatırım yapmak için çaba sarf edelim. Irak pazarı Türkiye için çok önemli ve bu fırsatı Türk işadamları olarak değerlendirelim” dedi.-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ