Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,49 / Satış: 8,53
€ EURO → Alış: 10,08 / Satış: 10,12

İş Dünyasına Çağrımız:

İş Dünyasına Çağrımız:
  • 13.03.2019
  • 707 kez okundu

“Gelin, bu tarihi teşvikten yararlanın”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde hazırlanan, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganlı İstihdam Seferberliği 2019 Programı’na Hataylı İşadamlarından da destek var. Destek çağrısı, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’dan…

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla 25 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan İstihdam Seferberliği 2019 Programı’na Türkiye’nin dört bir yanından destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetimi de, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve iş dünyasına yaptığı çağrıda, ‘paylaşılan teşviklerden’ yararlanmaya çağırdı.
-TEŞVİKLER-
Bilindiği gibi, İstihdam Seferberliği Paketi teşvikleri; “Yeni İstihdama Ücret Desteği, Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek, Siz Bi’ Nefes Alın Ücretler Bizden Desteği, Mevcudu Koru, Bu Da Bizden Olsun Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Desteği, Kalkınmaya İlave Desteği, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek” olmak üzere, toplam sekiz başlık altında işveren ve çalışanlara önemli fırsatlar sunuyor.
-İKİSİ ÖNEMLİ-
“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası basın toplantısı,
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yılmaz, şöyle konuştu:
“Hatırlayacağınız üzere, 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından; Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclis’ten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
25 Şubat 2019 tarihinde, TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde; Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla, ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyası başlatıldı.
İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında, iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben, size, bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.”
-MALİYET SIFIR-
8 ayrı teşvikten ikisi noktasında açıklamada bulunan ve detaylara işaret eden Yılmaz, şunları söyledi:
“Önemli gördüğüm teşviklerden birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca, işverenin maliyeti sıfır.
2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere, 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren, cebinden sıfır maliyetle, yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da, devletimiz, sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak, sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise, 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.”
Verilen desteğin önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, iş dünyasına ve işadamlarına çağrı da yaparak şu mesajı verdi:
“Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.”
-GİRİŞİMCİLER-
Toplam 8 teşvik içerisinde önemli bulduğu bir diğer teşvikin, girişimciler başlığında olduğunu ifade eden İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, şöyle devam etti:
“Diğer bir teşvikte ise, herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz, sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada devletimiz işverene diyor ki,; düzenini bozma, istihdamı koru.”
YARDIMA HAZIRIZ-
Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara, istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmenin mümkün olduğuna işaret eden Yılmaz, “Aklınıza takılan bir konu olursa, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız da mümkün” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu teşvikler konusunda, şirket sahipleri ve yöneticileri kadar, muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.
Önümüzdeki süreçte de; Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla, üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde, her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.”
-BİRLİK MESAJI-
Daha önceki yıllarda benzer çalışmalar gerçekleştirildiğini söyleyen, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, ‘yapılamayacak bir şey yok’ derken, açıklamasını şu şekilde noktaladı:
“Bakın, 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdi mi, yapılmayacak şey yoktur. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla, ülke çapında her işverene sesleniyoruz… Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.
Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, ‘Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var’ diyoruz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ