Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

İş makineleri çalışıyor

İş makineleri çalışıyor
  • 19.05.2018
  • 1.251 kez okundu

Ön Cephe Yıkıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü kontrolünde, Ankara merkezli MBD İnşaat tarafından gerçekleştirilen ‘Hatay Etnografya Müzesi Onarım, Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi’ çalışması sürüyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 2018 çalışma listesinde yer alan Hatay, bu kapsamda eski müze binasında başlattığı yenileme ve düzenleme çalışmalarını iş makineleri eliyle sürdürüyor.
-BAKANLIK LİSTESİ-
Hatay’da bu çalışmalar sürerken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülke genelindeki müzelere ilişkin çalışmaları de devam ediyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü eliyle ve 2018 programı kapsamında bu yöndeki hazırlıklarını sürdüren Bakanlık, ‘Projesi Devam Eden Yeni Müzeler’ listesine; Antalya Yeni Arkeoloji Müzesi, Adıyaman Panorama ve Arkeoloji Müzesi, Malatya Arkeoloji Müzesi, Muğla Milas Yeni Arkeoloji Müzesi, Muğla Milas Uzunyuva Hanedan Mezarı Arkeopark Alanı, Nevşehir Kapadokya Bölge Müzesi, Samsun Yeni Arkeoloji Müzesi ve Yozgat Arkeoloji Müzesi’ni alırken, ‘Projesi Devam Eden Yenilenen Müzeler’ listesini ise şöyle sıraladı:
Hatay Etnografya Müzesi (Eski Müze), Ankara Gordion Müzesi, Ankara Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri Müzeleri Depoları, Aydın Etnografya Müzesi, Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi, Düzce Konuralp Müzesi, Edirne Yeni Saray Mutfakları ve Hamam, Edirne Hıdırlık Tabyası, Isparta Müzesi, İstanbul Topkapı Sarayı Matbah-ı Amire Binası, İstanbul Yıldız Sarayı Müzesi Marangozhane ve Şehir Müzesi, İzmir Tarih Sanat Müzesi, İzmir Tire Müzesi, Mersin Silifke Müzesi, Mersin Tarsus Müzesi, Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi (Bodrum Kalesi), Muğla Milas Beçin Ahmet Gazi Türbesi, Nevşehir Ürgüp Müzesi, Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı).
-GİRİŞ YIKILDI-
Hatay’daki çalışma ise eski müze binası başlığında ilerliyor. Çalışmaları gerçekleştiren Ankara merkezli MBD İnşaat’a bağlı ekipler, ‘Hatay Etnografya Müzesi Onarım, Teşhir, Tanzim ve Çevre Düzenlemesi’ kapsamında eski müze binasının ön cephesini tamamiyle yıkarken, çatı başta olmak üzere diğer kısımlarda ise tamirat işlerini yoğunlaştırdı. Antakya kent merkezine ciddi bir hareketlilik katması beklenen müze çalışmasını izleyen vatandaşlar ise yapılandan memnun. Eski müze binasının atıl kalmasının kent turizmi adına ciddi bir kayıp olduğu konusunda birleşen vatandaşların buna dair mesajı da oldukça net: “Açılan yeni müze gibi bu da aceleye getirilmesin. Bitsin, öyle açılsın!”
Antakya özelinde Hatay’a GAP Turları kapsamında turist getirdiğini söyleyen bir turist rehberinin değerlendirmesi ve izlenimi ise şöyle:
“Uzun bir süre ‘burası ne olacak’ diye soranlardan biriydim. Çünkü bu şehre uzun zamandır turlar kapsamında misafir getiren biriyim. Güzel bir şehriniz var, ama çok eksiği de var. Açıkçası, Antep ve Mardin sizlerden açık ara önde. Ben hayatımda bu kadar ‘bakımsız’ bir şehir görmedim. Geçenlerde ‘eski evler’ diye anlatılan sokakların içinde ilerledik misafirlerimizle beraber. Ama pişman olduk. Evler çok kötü bir halde. Bir de her yer yazılıp çizilmiş… Duvarlarda şiirler, resimleri karalamalar, küfürler, ne ararsanız var. Anlamadığım, nasıl oluyor da bu kadar ‘oluruna’ bırakılır bir şehir! Bir otobüs insan geliyor, düşünün… Fotoğraflar çekiyor, belki yüzlerce, belki binlerce… Ve o fotoğraflarda şehrin bakımsızlığı var! İstenen bu mu gerçekten, merak ediyor insan.”
-MÜZE AÇIKTI!-
Eski müze binasında ‘yeni müze’ çalışmaları sürerken, Hatay Arkeoloji Müzesi ise dün gece 23.00’a kadar açık kaldı ve ‘görkemli lahit odasının’ yarattığı ek enerjiyle misafirlerini ağırladı. Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM’un himayelerinde Avrupa’da 12.si, ülkemizde ise 11.si gerçekleştirilen “Avrupa Müzeler Gecesi” etkinliği kapsamında saat 23.00’e kadar ziyarete açık kalan Hatay Arkeoloji Müzesi’ne, Bakanlığın diğer bazı müzeleri de katıldı.
“Avrupa Müzeler Gecesi” kapsamında, Hatay Arkeoloji Müzesi dışında ‘açık’ kalan ve ziyaretçilerini ağırlayan diğer Müzeler şöyle sıralandı:
Amasya Müzesi, İzmir Efes Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İzmir Ödemiş Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Kahramanmaraş Müzesi, Antalya Müzesi, Kastamonu Müzesi, Alanya Müzesi, Kocaeli Müzesi, Side Müzesi, Konya Mevlana Müzesi, Aydın Müzesi, Konya Karatay Çini Eserler Müzesi, Burdur Müzesi, Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Çorum Müzesi, Muğla Fethiye Müzesi, Edirne Müzesi, Muğla Marmaris Müzesi, Edirne Türk-İslam Eserleri Müzesi, Niğde Müzesi, Elazığ Müzesi, Sivas Müzesi, Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi, Sinop Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Ayasofya Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Atatürk Müzesi -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ