Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

İsabetli Karar…

İsabetli Karar…
  • 30.07.2019
  • 1.096 kez okundu

CHP’nin Hukukçu İl Başkanı Özgün’den AYM’nin “Barış Akademisyenleri” kararı yorumu…

CHP’nin Hukukçu İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri ile ilgili kararının isabetli olduğu yorumunu yaptı.
CHP’nin Hukukçu İl Başkanı Özgün’ün bu konudaki değerlendirmesi şöyle:
“Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri hakkında verdiği hak ihlali kararı isabetlidir. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attıkları için üniversitelerden atıldılar, hapis cezaları aldılar, yurtdışına çıkışları yasaklandı, çaresiz bırakıldılar, işsiz kaldılar… Neydi suçları? Barış istemek! Uzun süren bir hukuk mücadelesi sonunda kazandılar! Anayasa Mahkemesi, ‘ifade özgürlüğüdür, hak ihlali vardır’ dedi.
Hukuk, su ve hava kadar elzemdir. Önemini bir kez daha gördük. Anayasa Mahkemesi, doğrusunu yapmıştır. Ancak zaten bu durumlar için vardır ve varlık sebebi budur. Tabi bu kararlar münferit olmamalı, binlerce hukuksuzluğa kör ve sağır kalınmamalıdır.
Diğer sorum da rektörlere, yerel mahkemenin savcı ve hakimlerine… Disiplin cezası verip görevden atanlara, hapis cezası verip hapse atanlara! Anayasa Mahkemesi’nin kararı, evrensel hukuk kriterlerine dayanıyor. Bilinmez ve gizli kural ve teamüller değil. Rektör, hakim ve savcılar, bu kararları verirken hiç mi düşünmediniz? Hayatlarını kararttığınız insanların hayatlarını hiç mi önemsemediniz? Haydi çoğunluk korktu ve uydu; bir taneniz bile mi fikir özgürlüğüdür demedi? Anayasa Mahkemesi yargıçlarının aklına gelen hiç mi birinizin aklına gelmedi?
Barış akademisyenlerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Umarım, Anayasa Mahkemesi kararı gereği, bir an önce gerekli adımlar atılarak üniversitelerine dönerler ve cezaları kaldırılır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ