Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

İskenderun Akçay’daki Maden Ocağına İzin Çıkmadı

İskenderun Akçay’daki Maden Ocağına İzin Çıkmadı
  • 18.06.2021
  • 122 kez okundu

İptal müjdesini paylaşan çevrecilerin tepkisi değişmedi…

“Bu zafer, nefes almak isteyen Hataylıların!”

İlimiz İskenderun ilçesine bağlı Akçay’da yapılması planlanan Olivin Maden Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin, ÇED Raporu’nun incelenmesi sonucunda İskenderun’a zarar vereceği yönünde karar çıkması ile beraber, proje iptal edildi.
İzin reddini değerlendiren çevrecilerin yorumu şöyle oldu:
“Doğal sit alanı, doğal yaşamı koruma alanı, tarımsal ve kültürel sit alanı, turizm bölgesi güzel Arsuz’umuzun doğası için de aynı direniş ve iptal kararını bekliyor, yetkilileri bir kez daha ranta değil, insanımızın ve doğamızın nefes alması için adım atmaya davet ediyoruz. Bu zafer hepimizin. Bu zafer, nefes almak isteyen Hataylıların.”
Olivin Maden Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinin kurulması girişimi sürecinde, ÇED sürecinin yakından takip edilmesi ve yapılan incelemelerin ardından İskenderun’a zarar vereceği yönünde karar çıkmasıyla, tesisin kurulması iptal edildi. İptal müjdesini, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Avukat Abdülkerim Güven yaparken, iptal konusunda emeği geçenlere de teşekkür etti.
Güven, açıklamasında, şunları söyledi:
“İlçemizde, başta Akçay Mahallemiz olmak üzere, birçok mahallemizi ilgilendiren Olivin Maden Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından incelenmiştir. Aziz hemşerilerimizin isteği ve görüşü, bu maden ocağının İskenderun’umuza zarar vereceği yönünde olmuştur. İskenderun halkının bu haklı talebi karşısında, ÇED süreci yakından takip edilmiş ve neticede T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün 15.06.2021 tarihli yazısından da anlaşılacağı üzere, ÇED süreci sonlandırılarak, kurulması planlanan maden ocağına izin çıkmamıştır.”
Bu arada, iptal sürecinde Milletvekili Abdulkadir Özel’in kişisel girişimlerinin de etkili olduğu ve iptalinde ısrarcı olduğu kaydedildi.
İskenderun Güzelköy, Bekbele ve Aşkarbeyli Mahallelerine yakın bir bölgede yapılması planlanan Olivin Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine yönelik yapılmak istenen ÇED Toplantısı, vatandaşların ve çevrecilerin gösterdiği tepki üzerine gerçekleştirilememişti.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ