Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

İskenderun Balıkçı Barınağına Yeni Çek-çek (mini Tersane) Yapımı

İskenderun Balıkçı Barınağına Yeni Çek-çek (mini Tersane) Yapımı
  • 27.07.2020
  • 471 kez okundu

İskenderun ilçesinin en gözde yerinde yer alan İskenderun Balıkçı Barınağı, kamuoyunun bildiği üzere; elektriksiz, susuz, bir köşede sıkıntılı bekleyişini sürdürüyordu. Özellikle geceleri, vatandaşların korkulu şekilde gezindikleri bir yerdi. Bu yerle ilgili çok değişik haber ve yorumlara ne yazık kimse ses vermedi.
Bu konuda harekete geçen İskenderun Balıkçı Kooperatif Başkanı Yücel Dalgıç, kendi imkanlarıyla, sahil güvenliğin yanında bulunan boş alana, balıkçı esnafı ve özel tekne sahiplerinin faydalanacağı ufak bir tersane, yani teknelerin bakım ve onarımlarının yapılacağı bir projeyi hayata geçiriyor. Bu önemli proje hayata geçtiğinde, rıhtım üzerinde bulunan hafif ve ağır tonajlı teknelerin bakımları yapılacak ve denize indirilecek.
İskenderun İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, bu projeye destek vereceği duyuruldu.
Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün gözetmeni olarak görev alan Musa Bebek, bu konuda şunları söyledi:
“Devletimiz, İskenderun Balıkçı Barınağı’nda yapılan olumlu işlerin yanında yer almaktadır. İskenderun İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Osman Hatlar, yakın takipçimiz.”
Tersanenin teknik sorumlusu, İskenderun Balıkçı Barınağı Genel Koordinatörü Mustafa Birol Karakaya ise şunları söyledi:
“Balıkçı barınağımızı yenileme adına çok uğraş veriyoruz. Yerel yönetimlere iş makinası için yaptığımız her başvuru, boşta kaldı. Bizler, çaresiz kaldık ve kendi imkanlarımızla bu barınağımızı, Başkanımız Yücel Dalgıç’ın bilgisi doğrultusunda yapmaya çalışıyoruz.”
İskenderun Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yücel Dalgıç ise sürece dair şunları söyledi:
“İskenderun Balıkçı Barınağı, şehrimizin göz bebeği. Buranın iyileştirilmesi uğruna çok uğraş veriyoruz. Rıhtımlar, ağır tonajlı ve hafif tonajlı teknelerle dolu. Bunca ağırlığı taşıyamaz hale gelen rıhtımlarımız, tehlike arz etmeye başladı. İşin kötü tarafı, barınağımızın her yönü görüntü kirliliğinde. Baktık ki olacağı yok! Kendi imkanlarımızla, kendi çapımızda bir mini tersane yapmaya karar verdik. Elektriğimiz yoktu, onu bağlattık. Suyumuzu, çoğu teknelere kadar getirttik. Biz mücadele ettikçe, çehresi değişen bir barınağı İskenderun halkına sunmanın gururunu yaşayacağız.
Bu konuda bize yardımlarını esirgemeyen, başta Hatay Valimiz Sayın Rahmi Doğan’a, İskenderun Kaymakamımız Sayın İskender Yönden’e, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Ergün Çolakoğlu’na, İskenderun Tarım ve Orman Müdürü Sayın Osman Hatlar’a, İskenderun Milli Emlak Müdürlüğü’ne ve emeği geçen herkese teşekkürler ederim.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ