Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin koordinasyonunda…

İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin koordinasyonunda…
  • 05.11.2018
  • 1.120 kez okundu

Dernekler, Sendikalar, STK’lar, Partiler, sağlığı tehdit eden ANGUS’lar olayındaki uygulamayı eleştiriyor:

Aslolan, sağlıklı yaşam hakkı!

İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin koordinasyonunda; sivil toplum örgütleri, meslek odaları, bazı siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla, büyükbaş canlı hayvan sevkiyatı yapılmasının çevre ve insan sağlığı açısından istenmeyen durumların yaşanmasına vesile olduğu mesajı yinelendi ve önceki uygulamalar eleştirildi, Anayasa’da yerini bulan insanın sağlıklı yaşama hakkı ile örtüşmediği vurgusu yapıldı.
İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin öncülüğünde Cumartesi günü gerçekleşen basın açıklamasına; Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilciliği, Hatay Ziraat Mühendisleri Odası, İskenderun Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği, Makine Mühendisleri Odası, İskenderun Temsilciliği, Elektrik Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği, Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Örgütü, Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Grubu, HDP İlçe Örgütü, Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube, Eğitim-Sen İskenderun Şubesi, Eğitim-İş İskenderun Şubesi, Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, İskenderun Ayna Kültür Sanat Derneği Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Karaağaç Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İskenderun Şubesi, İnsan Hakları Derneği, İskenderun Bakkalar ve Bayiler Esnaf Odası, İskenderun Muhtarlar Derneği, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası ve Türk Kadınlar Birliği Derneği katılarak destek verdi.
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, tüm kuruluşlar ve katılımcılar adına okuduğu basın açıklamasında, ülkemizin yurtdışından yapmış olduğu canlı hayvan ithalatına ilişkin sevkiyat işlemlerinin bir süredir İskenderun Limanı’ndan sürdürülmekte olduğuna dikkat çekerek, büyük ve küçükbaş canlı hayvanları taşıyan gemilerden, tahliye işlemleri sırasında, kent merkezinde ve limana yakın civar mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğun ve ağır bir koku yayıldığını hatırlattı.
Cumartesi günü İskenderun Limak tesisleri önünde yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlikte konuşan Kara, şunları söyledi:
“Bundan daha da önemlisi, yaşadığımız coğrafyada, aslında var olmayan farklı sinek türleri de bu hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikayetleri olmaktadır. Sineklerin birçok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde, daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilecektir.
Her ne kadar ilgili Bakanlıklar, özellikle şarbon hastalığı hususunda şu an itibari ile artmış bir risk bulunmadığını ifade etseler de, ilerleyen dönemlerde bu tür hastalıklarla karşılaşılmayacağının garantisi yoktur.
Hayvan sevkiyatının ötesinde, ithal edilen hayvanlarda görüldüğü iddia edilen şarbon hastalığı; saman, et ve et ürünleri ithalatı noktasında diğer hastalık risklerini daha da arttırmakta, her geçen gün daha da zorlaşan üretim koşulları ise yerini üretememeye bırakmaktadır. Mevcut sorunlar sadece İskenderun bölgesinin bir sorunu değil, yaşadığımız bölgenin ayrıca ülkemizin bir sorunudur.
Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan, son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretimi, et ve süt üretimine yönelik bir seferberlik ilan edilerek destek ve teşvikler yerli üretime geçilmesidir.
Ancak kısa vadede ülkemizin et ihtiyacını karşılamak üzere canlı hayvan ithalatı devam edecek ise çevre ve insan sağlını koruyan tedbirler alınmalıdır.
Canlı hayvan ithalatının daha sağlıklı ve güvenilir bir izleme sistemi ile yapılabilmesi için, bağımsız veteriner birliklerinin de sisteme entegre edilmesi çok önemlidir. Ülkeye giriş noktalarında, her türlü hayvan ithalatında hayvan sağlığı denetimlerinin, özel olarak oluşturulmuş ve her türlü teknik donanıma ve alt yapıya sahip alanlarda denetlenmesi çok önemlidir.”
Gerek taşıyacağı hastalık riskleri, gerekse yerli üretime olumsuz etkileri açısından hayvancılığımızın ölüm fermanı olan canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatından vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara şöyle devam etti:
“Kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının bundan sonra devam edecek olması durumunda, kent merkezlerinden uzak, meskun mahal dışındaki limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesi ve özel karantina alanları oluşturulması gerekmektedir.
Son olarak, geçtiğimiz haftalarda İzmir Alsancak Limanı tarafından red kararı ile kente alınmayan JULIA AK gemisinin tüm çabalarımıza rağmen İskenderun Limanı’nda tahliye edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aynı kanun ve yönetmelik hükümlerinin geçerli olduğu liman bölgelerindeki tahmil tahliye, denetim ve kontrol ile ilgili işlemlerin ülkemizin değişik bölgelerinde farklı uygulamaya tabi tutulması, kafalarımızda soru işaretleri yaratmıştır.
Anayasamızın 56.Maddesi’nde de dediği gibi, asıl olan sağlıklı yaşam hakkıdır. Konu ile ilgili görev ve sorumluluk sahiplerini toplum sağlığını ilgilendiren bu konuda daha duyarlı ve hassas olmaya davet ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ